Altın opsiyonlarında düşüş çanları çalıyor

Altın opsiyonları, önümüzdeki süreçte boğalar için daha fazla hayal kırıklığı olacağı yönünde sinyal veriyor.

altin opsiyonlari dusus sinyali veriyor Traderlar, Perşembe günü görülen yükselişten geri dönerek, o gün işlem gören en etkin dört opsiyonun yüzde 17'nin üzerinde düşüş kaydetmesinde etkili oldular.

Cuma günü vadeli işlemlerde yükseliş gerçekleşmesine karşın, yatırımcıların Salı günü başlayarak iki gün sürecek Fed politika toplantısını beklemesiyle birlikte, fiyatlar haftayı düşüşle kapattı. Gümüş vadeli kontratları altı yılın düşüğüne indi.

Altın, Fed'in 2006 yılından bu yana ilk kez faiz artırımına gideceğine ilişkin işaretlerin artmasıyla birlikte altının tasarruf aracı olarak cazibesini kaybetmesi ardından, bu yıl yüzde 9'un üzerinde düşüş kaydetti. Şubat vadeli altın opsiyonları, traderlara onzunu 2009 yılından beri görülmeyen seviyelerde, 1000 dolardan satma hakkı veriyor.

Florida'da Optionsellers.com'un kurucusu James Cordier, "Yatırımcıların çoğunluğu hala haftaya bir faiz artırımı olacağı beklentisini taşıyor ki bu altın için uzun süredir devam eden kötü bir durum. Çünkü faiz artırımı beklentisi ABD dolarını güçlendiriyor. Geçtiğimiz bir veya iki günde, insanların altının yükseliş beklentisinden vazgeçtiğine yönelik duyumlar aldık" dedi. 

Şubat vadeli altın kontratları, dün New York saatiyle 13:55'te yüzde 0.3 tırmanarak onsu 1,075.70 dolardan işlem görürken altın fiyatları bu hafta yüzde 0.8 düştü.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir