Altın iki buçuk ayın zirvesinde

Altının onsu uluslararası piyasalarda kimi uzmanlar için kritik eşik olan 1400 dolara dayandı.

Altın iki buçuk ayın zirvesinde

Küresel piyasalarda özellikle gelişmekte olan ülkelere ABD Merkez Bankası Fed'in tutanaklarının yarattığı fırtına etkisi devam ederken altın rüzgarı kendine çevirmeyi başardı.

Geçtiğimiz haftanın son kritik verisi olan ABD yeni konut satışları 394 bin ile beklentilerin altında kalması altına yaradı. Ekim ayından bu yana en düşük seviyesine gerileyen ABD'de yeni konut satışları Fed'in tahvil alım programı yavaşlatmasını erteleyeceği yorumlarına yol açınca altının onsu uluslararası piyasalarda 1400 dolara kadar dayandı. Günlük yüzde 1,58 artan altın, ABD 10 yıllık tahvil faizlerinin yüzde 2,90'lardan yüzde 2,82'ye düşmesinin de etkisiyle haftasonuna 1398 dolarla girdi.Altın en son 6 Haziran'da uluslararası piyasalarda 1400 doların üstünü görebildi.
 
PANİK ALTINA YARADI
 
Uzmanlar geçtiğimiz hafta açıklanan Fed tutanaklarıyla gelen son verilerin uyuşmamasının altına yaradığını söyledi. The Real Asset Company Araştırma Müdürü Jan Skoyles yatırımcıların ABD yeni konut satış rakamlarından ürktüğünü belirtti. Fed tutanaklarının açıklanmasının ardından ABD'de yatırımcıların rahatladığını söyleyen Skoyles "Yine de yeni konut satış rakamlarının bu tutanaklarda söylenene zıt görüntü sergilemesi yatırımcıları panikletti. Piyasalar hala ABD ekonomisinin iyileşeceğine ve tahvil alımını azaltacağına ikna olamadı" diye konuştu.
 
ABD ENFLASYON RAKAMLARINA DİKKAT
 
ABD Merkez Bankası Fed'in 13 Eylül 2012 tarihinde başladığı tahvil alım programı ile altın büyük bir yükseliş içine girmişti. Fed'in bu hamleyle doları baskılayarak enflasyonu artırma girişimi sonucunda altına büyük bir akış olmuş, yatırımcılar enflasyondan korunmak için altına rağbet etmişti. Ancak Mayıs 2013'te Fed'in bu programı aşamalı olarak yavaşlatacağını açıklamasının ardından altında hızlı düşüşler gözlenmiş bazı büyük hedge fonlarının altın pozisyonlarını büyük oranda azaltmasıyla altın 1179 dolara kadar düşmüştü. ABD'de enflasyon ve işsizlik istenilen seviyelere geldiğinde tahvil alım programının sonlandırılması hedefleniyor. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir