Altın için BofA’dan kritik tahmin

Yılın ilk günlerinde istikrarlı yükseliş kaydeden altın Mart sonrasında düşüşe geçti. Piyasa beklentisi ise sarı metalin önünde daha kötü günler olduğu yönünde

bofa%e2%80%99dan kritik altin tahminiAltın dalgalı seyrini sürdürürken son gelen tahminler sarı metalin yatırımcısını üzebileceğini ortaya koyuyor. Özellikle Ukrayna Rusya gerilimi ile güçlenen altın yılın ilk üç buçuk aylık döneminde istikrarlı bir tablo ortaya koydu.

Sarı metal için yapılan en son değerlendirmelerde Bank of America Merril Lynch teknik araştırmalar yöneticisi MacNeil Curry, değerli metalde 1.800 dolar seviyesini beklediğini kaydetti. Altında Mart’ta 1.392 dolar ile görülen zirve seviyeler sonrasında orta vadede düşüş beklediğini kaydeden Curry, fiyat hareketlerinin Nisan itibariyle başladığını kaydetti. America Merril Lynch teknik araştırmalar yöneticisi fiyatlarda konsolidasyon yaşandığını kaydetti.

Haziran vadeli kontratlarda 1.305 dolar seviyesine gelen altın 14 Mart’a kadar olan dönemde 15 yükseliş kaydederken, o tarihten bu yana ise yüzde 6.4’lük değer kaybı yaşadı. Finansal piyasalarda oluşan iyimser havadan olumsuz etkilenen altında yatırımcının endişelerinin azalması ile değer kaybı yaşanıyor.

Özellikle Ukrayna Rusya geriliminde sürecin üç aşağı beş yukarı belirli olması ve yatırımların çok güçlü olmaması ve kürsel ekonomide büyüme konusunda güvenin artması altın çıkışa neden oldu. Dolardaki güç kazancı da altının ayılara teslim olmasında bir başka etken oldu. Pek çok analist Curry’nin değerlendirmelerine katılırken hisse senedi piyasalarında yükselişin devam edeceği doların güçleneceği bu karşılık atını baskı altında kalacağı görüşü paylaşılıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir