Altın, güçlenen doların hışmına uğradı..

ABD faiz beklentilerinin doları güçlendirmesinin etkisi ile altın, bugün de değer kaybetti..

Altın ve gümüş, ABD'de faizlerin artırılacağı beklentilerinin doların bir ayın en yüksek seviyesine çıkmasına destek olması ve bunun sonucu altına yönelik talebin zayıflaması ile yaklaşık iki haftanın en düşük seviyesine indi. Platin değer kaybetti.

Spot altın ons başına 1,193.50 dolar ile 13 Mayıs'tan bu yana en düşük seviyesini görmesinin ardından yüzde 0.7 geriledi ve New York saati ile 07:15’de 1,196.30 dolar seviyesine geldi.

Dünyanın en büyük ekonomisinde faizlerin yükseltileceğine ilişkin beklentiler doları güçlendirdi ve ABD para birimi 10 önemli paradan oluşan sepet karşısında, 1 Temmuz'dan bu yana yaklaşık yüzde 18 arttı. Bloomberg Dolar Spot Endeksi bir ayın en yüksek seviyesine çıktı.

Altın 2015 yılında, Fed yetkililerinin bu yıl 2006'dan bu yana ilk faiz artırımını gerçekleştirebileceği spekülasyonunun güçlendiği bir ortamda, kazançlarının bir kısmını geri verdi. Hızlanan enflasyon ve istihdam artışı, Cleveland Fed Başkanı Loretta Mester'e göre, ekonomiyi daha yüksek faizlere destek verebilecek bir noktaya itiyor. Fed Başkan Yardımcısı Stanley Fischer ise, sürecin tarih değil veriler tarafından belirleneceğini söyledi. Yüksek faizler, yatırımcısına genellikle yalnızca fiyat artışları yoluyla getiri sağlayan altının cazibesini azaltıyor.

Singapur'da Phillip Futures Pte yatırım analisti Howie Lee, "Faizlerin artırılması büyük bir piyasa volatilitesini tetikleyecek," dedi ve "Fed faizleri artırmadan önce, 3 ay daha güçlü veri görmeyi bekleyecek," şeklinde görüş bildirdi.

Ağustos vadeli altın kontratları, New York Comex piyasasında, yüzde 0.7 düşerek ons başına 1,196.30 dolara indi. Şanghay Altın Borsası'nda, yüzde 99.99 saflıktaki altının gram fiyatı yüzde 0.3 düşüşle 239.80 yuana (ons başına 1,201.78 dolar) ulaştı.

Spot gümüş 16.74 doları görmesinin ardından yüzde 1.3 kayıp ile ons başına 16.825 dolara indi ve 13 Mayıs’tan bu yana en düşük seviyeyi gördü. Platin yüzde 1.1 düşüşle ons başına 1,136.50 dolara gerilerken, palladyum ons başına 785.75 dolar ile yatay seyretti.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *