Altın alacaklar analistlerden uyarı

Ukrayna-Rusya arasında yaşanan gerginliğin etkisiyle dün son üç haftanın en yüksek seviyesini gören ve 1.300 doların üzerinde dengelenen altının ons fiyatı yatay seyrediyor.

altin alacaklar analistlerden uyari

Dün güne 1.300 dolar seviyesinden başlayan altının ons fiyatı Rusya ile Ukrayna arasında yükselen tansiyonun güvenli liman varlıklarına yönelik talebi artırmasıyla son üç haftanın en yükseği olan 1.315 dolara kadar çıktı ve bu seviyeyi yukarı yönlü kıramamasının ardından 1.310 dolar seviyelerinde dengelendi.

Analistler, Çin'den gelen olumsuz veriler neticesinde Çin'in fiziki altın talebinin zayıflamasına rağmen Ukrayna'daki jeopolitik tansiyonun altın fiyatlarına yukarı yönlü destek olmaya devam ettiğini belirtiyor.

Piyasaların hafta boyunca Ukrayna'dan gelecek haberler ile Çin verilerini de dikkatle izlemeyi sürdüreceklerini kaydeden analistler, jeopolitik risklerin her ne kadar yukarı eğilimi desteklese de altında istenilen talebin oluşmadığını dile getiriyor.

Bugün öğleden sonra ABD'de açıklanacak dış ticaret verilerinin izleneceğini aktaran analistler, teknik olarak altının ons fiyatında 1.305 dolar seviyesinin destek konumuna geldiğini, yükselişin devamı halinde ise 1.320 doların güçlü direnç konumunda olduğunu tahmin ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir