Altın 2014’te ne kadar düşer?

Altın yeni yıla iyi başlasa da, yılın geri kalanında aynı performansı koruması beklenmiyor.

altin 2014%e2%80%99te ne kadar duser?Geçtiğimiz yıl ilke kez yılıkla bada düşüş yaşayan altın yeni yıla güçlü başlangıç yaptı. Geçtiğimiz yıl yüzde 26 değer kaybı yaşayan sarı metal için yıl iyi başlasa da küresel ekonomideki iyileşmenin etkisi ile bu şekilde devam etmeyeceği öngörüsü hakim.

2014’te de düşüş beklentisinin aracı kurumlar tarafından dile getirildiği altın için ortalama yüzde 14.5’lik düşüş öngörülüyor.

6 büyük bankanın yaptığı değerlendirmeye bakıldığında yıl sonu için beklentilerin 1.209 dolara kesiştiği görülüyor.

Deutsche Bank  altı banka içinde en ayı tarafında olan banka olarak dikkat çekiyor. 2014 için altında 1.141 dolara kadar inileceği beklentisinin hakim olduğu görülürken HSBC ise en az ayı eğiliminde olan banka. Beklenti ise 1.292 dolar.

Barclays ortalarda kalırken, yıl sonu için beklentisini 1.205 dolar olarak açıkladı.

Ekonomideki iyileşme düşüşe gerekçe olarak gösterilirken, Bank of America analistleri düşüte yatırımcının altına ilgisini kaybetmiş olmasının da önemli etkisi olduğunu savunuyorlar.

Analistler 2013’ün altın için berbat bir yıl olduğunu belirtirken 2014’ün ise kötü bir yıl olarak niteliyorlar. Portföylerde yüksek geri dönüş beklentilerinin olmaması gerektiğinin altı çiziliyor.

Morningstar analistleri madencilik hisselerinin yerini geleneksel hisse senetleri ve tahvillerin alacağını bu sayede risk getiri ayarlaması yapılacağını belirtiyorlar.
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

44 + = 46