Altın 2 ayın zirvesinde

ABD'den gelen iyi veriler ve yükselen faizler sonrasında altın yeniden güvenli liman algısını güçlendirdi.

Altın 2 ayın zirvesinde

Dün bir çıkıp bir inen altın fiyatları haftanın son işlem gününde zirveye tırmandı. 1.330 doların altına kadar gerileyen altın, ABD verileri ve Çin'den gelen taleple son 2 ayın zirvesini gördü. Altının onsu hafta tatiline girerken 1.365 dolara yakın işlem görüyor.

Dün bir çıkıp bir inerek yine baş döndüren altın fiyatları haftanın son işlem gününde adeta uçtu. Altın fiyatları bugün rekor yükselişle işlem görerek, iki ayın zirvesine tırmandı.

Dün öğleden sonra 1.330 doların altına gerileyen ardından akşam saatlerinde toparlanan altın fiyatları bugün rekor peşinde. Altının onsu 1.365 dolar seviyesine yakın işlem görüyor. Yükselişin arkasında ABD verilerinin etkisi ve Çin'den gelen talep var.

Altındaki bu rekor yükselişin sebebi ise dün ABD'den peş peşe gelen ekonomik verileri. ABD hisseleri, iyi gelen ekonomik verilerle tahvil faizlerinin yükselmesi sonrasında FED'in teşvikleri azaltacağı endişeleri artarken, hayal kırıklığı yaratan verilerle de haziran ayından bu yana gördüğü en sert düşüşü yaşadı. Bu düşüş de altına yükseliş olarak yansıdı.

Dünyanın en büyük altın destekli exchange traded fonu (ETF) SPDR Gold Trust'taki altın varlıkları dün 912.92 tona düştü, ancak varlıklar bu yıl ilk kez haftalık bazda yükseliş göstermeye yönlendi. Çin'de, Çin Altın Birliği'nin bu hafta yaptığı açıklamaya göre, altın tüketimi yılın ilk yarısında yüzde 54 arttı.

Spot platin dün ons başına 1,533.35 dolar ile 7 Haziran'dan bu yana en yüksek seviyesini gördükten sonra, yükselişini dördüncü güne taşıdı. 1,529.40 dolar seviyesinde seyreden metal üst üste altıncı haftayı da kazançla geçmeye yöneldi. Bu, Şubat 2012'den bu yana en uzun süreli haftalık çıkış dönemini işaret ediyor. Spot palladyum dün yüzde 3.1 yükselişle 1 Temmuz'dan bu yana en hızlı sıçramasını gerçekleştirdikten sonra fazla değişmeyerek ons başına 763.70 dolarda kaldı. Metal üçüncü haftayı da kazançla geçmeye yöneldi.
 

ABD VERİLERİ PİYASAYI SALLADI

Dün açıklanan verilere göre ABD'de işsizlik başvuruları geçen hafta yaklaşık altı haftanın en düşüğüne gerileyerek istihdam piyasasının toparlandığı sinyalini verdi. Tüketici fiyatları da temmuzda yükselişi üçüncü aya taşıyarak, Fed'in enflasyon hedefine yaklaşılacağı tahminini destekledi. ABD sanayi üretimi ise temmuz ayında değişiklik göstermedi.

ALTIN FİYATLARINDA SON DURUM

Gram altın 83.3 TL

Çeyrek altın 145.1 TL

Yarım altın 287.2 TL

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir