Almanya'da, vasıfsız sığınmacı maliyeti 21 milyar euro

Alman Ekonomi Araştırma Enstitüsü, 'Sığınmacıların Almanya'ya maliyetinin yıl sonuna kadar 21,1 milyar avro olmasını bekliyoruz' açıklamasını yaptı.

siginmacilarin almanya'ya maliyeti 21 milyar euroAlman Ekonomi Araştırma Enstitüsü (Ifo), Almanya'ya bu yıl 1,1 milyon sığınmacının geleceği varsayımıyla sığınmacıların ülkeye maliyetinin yaklaşık 21,1 milyar avro olacağını bildirdi.

Merkezi Münih'te bulunan Ifo, Almanya'ya gelen sığınmacıların ülkeye maliyetine ilişkin yaptığı bir araştırmanın sonuçlarını güncelledi. Daha önce yapılan araştırmada, bu yıl, Almanya'ya 800 bin sığınmacı gelmesi halinde bu durumun ülkeye yaklaşık 10 milyar avroya mal olacağı belirtilirken, son yapılan açıklamada söz konusu maliyet tahmininin 1,1 milyon sığınmacının  ülkeye geleceği varsayımıyla 21,1 milyar avroya yükseltildiği kaydedildi.

Açıklamada, çok sayıda sığınmacının eğitiminin yetersiz olduğuna işaret edilerek, "Ifo anketine göre, Almanya'nın batısında üreticilerin yüzde 40'ından fazlası gelenlerin yalnızca vasıfsız işçi olarak istihdam edilebileceğini düşünüyor. Almanya'nın doğusu için söz konusu oran daha düşük ancak imalatın tüm alanlarında şirketler asgari ücret uygulamasını önemli bir engel olarak görüyor" denildi.

"Schengen Bölgesi'nin sınırları  iç piyasayı korumak için emniyete alınmalı" Sığınmacıların  derhal işe başlaması ve Almanca kurslarına katılması gerektiği belirtilen açıklamada, "Suriye'nin komşu ülkelerinden de sığınmacılara destek artmalı. Schengen Bölgesi'nin sınırları  iç piyasayı korumak için emniyete alınmalı. Almanya sınırında etkili giriş kontrolleri ise yararlı olabilir" ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Ifo Uluslararası Ekonomi Merkezi Müdürü Gabriel Felbermayr, maliyetler ve entegrasyon için en önemli konunun ülkeye gelenlerin  niteliği ve iş gücü piyasası olduğunu belirterek "Bu rakam, konaklama, yemek, kreş, okul, Almanca kursları, eğitim ve idare masraflarını içeriyor" ifadesini kullandı.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *