Almanya ile ticaret 10 yılda yüzde 80 arttı

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın ziyaret ettiği Almanya'nın Türkiye ile ticaret hacmi son 10 yılda yüzde 80 artarak 38 milyar dolara ulaştı

almanya ile ticaret 10 yilda yuzde 80 artti

Osmanlı İmparatorluğu döneminde 1763 yılında Berlin ve İstanbul'da karşılıklı temsilcilik açılmasıyla başlayan diplomatik ilişkiler, 1961'de imzalanan işgücü anlaşmasıyla yeni bir boyut kazandı ve Almanya'da sayıları 3 milyona ulaşan Türk vatandaşları da iki ülke arasındaki ilişkilere güç kattı.

AA muhabirinin Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ve Uluslararası Para Fonu (IMF) verilerinden derlediği bilgilere göre, Türkiye'nin ihracat yaptığı ülkeler arasında yıllardır ilk sırada yer alan Almanya, ithalatta da ilk 3 ülke arasında bulunuyor.

Almanya'ya 2004 yılında 8,7 milyar dolarlık ihracat gerçekleştiren Türkiye, bu rakamı 10 yılda yaklaşık yüzde 60 artırarak 13,7 milyar dolara ulaştırdı. Almanya'dan yapılan ithalat ise 2004 yılında 12,5 milyar dolar iken, geçen yıl 24,1 milyar dolar seviyesinde gerçekleşti. Almanya ile Türkiye arasındaki ticaret hacmi ise 2004 yılına göre yaklaşık yüzde 80 artarak 38 milyar dolara ulaştı.

Üretime dayalı ekonomik yapısı ile AB ülkelerinin can simidi olarak nitelendirilen Almanya, istikrarlı yapısı ile diğer ülkelere de örnek oluyor. Geçen yıl yüzde 7 ile dünyada en yüksek cari fazla elde eden Almanya, yüzde 5,4 ile işsizliğin de en düşük olduğu ülkeler arasında yer alıyor.

Bir çok makro ekonomik gösterge açısından parlak bir karneye sahip Alman ekonomisinin zayıf olduğu nokta ise yüksek kamu borcu olarak gösteriliyor. Son verilere göre ülkenin kamu borcunun GSYH'ye oranı yüzde 81,9 olurken, Türkiye'de bu oran yüzde 36,1 olarak gerçekleşti.

Almanya, ticari ilişkilerin yanı sıra turizmde de Türkiye'yi tercih eden ülkeler arasında ilk sırada yer aldı. Geçen yıl Türkiye'ye gelen Alman turist sayısı 5 milyon kişiyi aştı.

Öte yandan, Başbakan Erdoğan'ın, Şansölye Angela Merkel'in davetlisi olarak Berlin'de gerçekleştireceği temasların ana gündem maddesinin Türkiye'nin AB üyelik müzakereleri olacağı belirtiliyor. Erdoğan'ın, gurbetçilerin vatandaşlık ve vize sorunlarını da gündeme getirmesi bekleniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir