Almanya ECB gerilimi bitmiyor

Almanya tasarruf bankaları birliği, Avrupa Merkez Bankası'nın hali hazırda uyguladığı düşük faiz holitikasını değiştirmesi konusunda uyardı.

almanya ecb gerilimi bitmiyorAlmanya tasarruf bankaları birliği, başkanı Georg Fahrenschon, Bild am Sonntag gazetesine yaptığıaçıklamada, "Avrupa Merkez Bankası'nın faiz oranlarını tekrar artırmaya çağırıyorum. Avrupa'da genel ekonomik durum, faiz artırımına başlanabilmesi için yeterince istikrarlı" diye konuşttu.
    
Fahrenschon ayrıca, küçük yatırımcıları ve yeni başlayanlar için hisse senedi piyasasına girmek için iyi bir zaman olmadığını belirterek yatırımciları hisse senedine yatırım konusunda uyardı.

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi, Der Spiegel'e yaptığıaçıklamada ECB'nin düşük faiz politikasının tasarruf sahiplerine zarar verdiği eleştirilerini reddettti. Draghi ayrıca, ECB'nin faizleri daha fazla indirmesi için şu anda bir ihtiyaç görmediğini de vurguladı.
   
Draghi açıklamasında Fed'in tahvil alımlarını azaltma kararını da değerlendirdi. Draghi "Piyasanın şu ana kadar verdiği tepki, Fed açıklamasının büyük bir etki yapmadığını gösteriyor. Piyasaların direnç kapasitesi 1 yıl önce olduğundan daha büyük" diye konuştu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir