Almanya büyüme ve ihracat rekoru bekliyor

Almanya'da 2014 yılı için belirgin bir büyüme ve ihracat rekoru bekleniyor

almanya buyume ve ihracat rekoru bekliyorYılsonunda Alman ekonomisi kendinden emin bir çizgi tutturmuş durumda. 2014 yılı için ise belirgin bir büyüme ve ihracat rekoru bekleniyor.
   
Deutsche Welle'in Alman Bild gazetesinden aldığı habere göre, Alman Sanayi ve Ticaret Odaları Birliği (DIHK) uzmanları 2014 yılında 1 trilyon 450 milyar euroluk ihracat hacmi bekliyor. Bu 2013 yılına oranla yüzde dörtlük büyümeye işaret ediyor.
   
Federal Orta Ölçekli İşletmeler Birliği'nin üyeleri arasında yaptığı son ankete göre Almanya'daki küçük ve orta ölçekli işletmelerin yüzde 90'ı durumlarını "tatminkâr" ya da "tatminkârın üzerinde" şeklinde değerlendiriyor. Bunların yüzde 38'i 2014 yılının ilk altı ayında ciro artışı bekliyor.
   
Alman ekonomisinin büyük oranda ihracattaki başarıya bağlı olması nedeniyle, ihracat artışının istihdam piyasasında da etkili olması bekleniyor.
   
Alman Sanayi ve Ticaret Odaları Birliği Başkanı Martin Wansleben, "Bu Almanya'da iş garantisi anlamına geliyor. Zira şu sıralar her üç kişiden biri ihracat alanında çalışıyor" açıklamasını yapıyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *