Alman medyasının Gezi Parkı haberleri Türkiye'yi vurdu

Almanların en gözde tatil ülkesi olarak bilinen Türkiye'nin turistik imajı Gezi Parkı protestoları sebebiyle ciddi oranda yara aldı. Alman medya ve siyaset çevrelerinin de etkisiyle halkın Türkiye'ye olan bakışı değişti.

Alman medyasının Gezi Parkı haberleri Türkiye'yi vurduTravel Industry Club adlı kuruluşun yaptırdığı araştırmaya göre bundan birkaç ay evvel 2013 yılı seyahat sezonunun bir numaralı kazançlısı olarak görülen Türkiye, protestolardan sonra Alman seyahat endüstrisinin gözünden düştü. Ankete katılan seyahat endüstrisinin önde gelenlerinin yüzde 86'sı Türkiye turizminin olaylarla birlikte yara aldığını söylerken, yüzde 70'i Türkiye'nin protesto dalgası ve devletin tepkisi sonrası turist sayısında baş gösteren azalmayı hissetmeye başladığını aktardı. Ankete katılanların yüzde 35'i ise bu tür olayların tatilcilerin ülke tercihini etkilemediği görüşünü savundu.

Alman turizm sektörü Türkiye'deki olayların gelecekteki seyri açısından da karamsar bir tablo çiziyor. Sektörde ankete tabi tutulan 179 yönetici pozisyondaki turizmcinin sadece yüzde 29'u huzur ve güvenlik ortamının eski halini alacağını ve eylemlerin yıl içinde turizmin gidişatına etki etmeyeceğini düşünüyor. Yüzde 79'u ise eylemlerin insanların kafasında endişe veren resimler bıraktığını ve bu resimleri tatilcilerin de kolay kolay unutmayacağı görüşünü paylaştı.

Anket sonucuna göre Alman turizm sektörü, Türkiye'de bariz derecede 'İslamlaşma temayülüne' rastlıyor. Buna örnek olarak kadınların örtünmesi ve alkolün sınırlandırılması gibi örnekler veren sektörün ileri gelenleri, bu gibi gelişmelerin Alman tatilcileri de ürküttüğünü ileri sürdü.

Taksim olayları, halkın geneline nispeten Türkiye'nin AB üyeliğine daha açık bakması beklenen turizmcileri de bir hayli etkilemiş. Ankete katılanların yüzde 22'si son olayları dikkate almaksızın üyeliği desteklerken, yüzde 87'si AB'nin Türkiye'yi kabul etmek için biraz daha beklemesini doğru buluyor.

Anket hakkında değerlendirmede bulunan Travel Industry Club Başkanı Dirk Bremer Alman medyasını eleştirdi. Anketin medyanın insanlar üzerindeki etkisini ne derece büyük ve turizm sektörünün bu etki karşısında ne derece narin olduğunu Türkiye örneğinin gösterdiğine işaret eden Bremer, "Turist sadece giderek artan bir şekilde hassaslaşmıyor, öfkesini başka alternatiflere yönelerek doğrudan ifade ediyor." şeklinde konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir