Alman bundları 17 ayın zirvesinde

Almanya'da 10 yıllık tahvil faizi son 3 haftadır yükselirken bugün yaşanan artış ile 17 ayın zirvesine çıktı.

Alman bundları 17 ayın zirvesinde

Gelişen ülke piyasalarındaki dalgalanma sonrasında ABD tahvillerindeki yükseliş ile birlikte Almanya’da da yükseliş takip ediliyor. Yeni normal olarak adlandırılmaya başlayan bu dönemde Alman 10 yıllıklarda üç haftadır yaşanan yükseliş sonrasında 17 ayın zirvesine gelindi.

Avrupa Merkez Bankası üyelerinden Ewald Nowotny’nin iyi gelen haberler ile faiz indirimine ihtiyaç kalmadığını dile getirirken İspanya ve İtalya 10 yıllık tahvillerinde son bir aydır ilk kez düşüş yaşanıyor.

Sabah gelen verilerde Almanya’da 2’inci çeyrekte yüzde 0.7’lik büyüme kaydedilirken, Danske Bank analisti Allan Copenhagen  Almanya’nın bölgeye liderlik ettiğinin altını çizdi.

Haftanın son işlem gününde Alman 10 yıllıklarında 3 baz puanlık yükseliş ile yüzde 1.95 seviyesine gelinerek Mart 2012’den beri en yüksek seviyelere gelinmiş oldu.  Hafta genelinde faizde 7 baz puanlık yükseliş yaşandı.

İspanyol 10 yıllıkları 1 baz puan geri çekilerek yüzde 4.46’ya gerilerken bu hafta 11 baz puanlık yükseliş kaydetti. İtalya tarafında ise 16 ağustos’tan bu yana 12 baz puanlık yükseliş yaşanırken haftanın son işlem gününde ise 1 baz puanlık düşüş ile yüzde 4.30 seviyesinde.
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir