Akyürek Pazarlama halka açılıyor

Hızlı tüketim ürünleri satış ve dağıtımında sektörünün önde gelen kuruluşu Akyürek Pazarlama’nın yüzde 35.8’lik bölümü halka açılacak.

Akyürek Pazarlama halka açılıyor

Unilever, Algida, Trakya Birlik, Dr. Oetker, Dimes, Fritolay, Marmara Birlik, Tukaş gibi firmaların Türkiye’deki en büyük dağıtıcılarından olan Akyürek Pazarlama'nın halka arzından son aşamaya gelindi.

Hisse fiyatının 2,60 TL olarak belirlendiği, halka arz sonrası 120 milyon TL piyasa değeriyle Borsa İstanbul’a merhaba diyecek şirketin yüzde 35.8’lik bölümü (ek satış hariç) halka açılıyor.  Payların yüzde 20’si yurtiçi kurumsal, yüzde 80’i yurtiçi bireysel yatırımcılara tahsis edilecek.

Bizim Menkul Değerler ve Vakıf Yatırım liderliği ile 19 üyeden oluşturulan konsorsiyum tarafından gerçekleştirilecek halka arzda talep toplama 30 Mayıs Perşembe günü başlayacak ve 31 Mayıs Cuma günü sona erecek.

‘FAALİYET KARLILIĞI İLE SEKTÖRDE ÖNE ÇIKIYOR’

Akyürek Holding Yönetim Kurulu Başkanı Serdal Akyürek toplantıda yaptığı konuşmada, dünyanın ve Türkiye’nin önde gelen dev markalarının binlerce ürününü dağıtan ve pazarlayan Akyürek Pazarlama’nın bugün hızlı ciro büyümesine paralel artan faaliyet karlılığı ile sektörde öne çıktığını belirtti.

‘İKİ YIL ÜST ÜSTE YÜZDE 30 BÜYÜME KAYDETTİK’

Akyürek, Türkiye genelinde 80 bin satış noktasına ulaşan yaygın satış ve dağıtım ağı ve 14 lojistik merkezine sahip olan Akyürek Pazarlama’nın son iki yılda üst üste yüzde 30 büyüme yakaladığını belirtti.

Dağıtım ve pazarlama sektörünün de yüksek büyüme potansiyeline sahip olduğunu dile getiren Akyürek, değişen tüketim alışkanlıklarıyla beraber artan hızlı tüketim ürünleri talebinin de sektörün gelecek dönemde yerli ve yabancı yatırımcılar için cazibesini sürdürmeye devam edeceğini vurguladı.

2012 YILI CİROSU 538 MİLYON TL
Şirketin 2011 yılında 415,2 milyon TL seviyesinde olan satış gelirlerini 2012 yılında 538 milyon TL’ye çıkardığının bilgisini veren Akyürek, şirketin net karının 658 bin liradan 7,3 milyon liraya yükseldiğini ifade etti.

Şirketin toplam aktiflerinin 182 milyon lira seviyesinde olduğunu kaydeden Akyürek, pasif yapısının yüzde 28 özsermaye, yüzde 26 oranında finansal borçlar ve yüzde 46 oranında finansal borçlardan oluştuğunu dile getirdi.

2020 YILINDA CİROSUNU 1,1 MİLYAR TL’YE ÇIKARACAK

Akyürek, şirketin 2012 sonunda 538 milyon TL olarak gerçekleşen net satış gelirlerini, 2013 yılında yüzde 19 artışla 640 milyon TL’ye, 2014 yılında 712 milyon TL’ye ve 2020 yılında 1 milyar 187 milyon TL’ye çıkarmayı hedeflediklerinin bilgisini verdi.

Halka arza ilişkin görüşlerini de aktaran Serdal Akyürek; halka arzdan elde edilecek gelirle yapılacak yatırımlarla şirketin yıllık karını ciddi oranda yükseltmeyi ve projeksiyon dönemi içerisinde de 1 milyar TL’lik ciroya ulaşacak bir şirket olmayı hedeflediklerini bildirdi.

HER YIL DAĞITILABİLİR KARIN YÜZDE 20’SİNİ DAĞITACAK

Halka arz gelirlerini büyümede kullanacaklarını ifade eden Serdal Akyürek, yeni güçlü markaları portföylerine katarak, mevcut hinterlandındaki müşteri ağını genişleterek büyüyeceklerini ifade etti. Hedeflerinin yalnızca büyüyen bir şirket olmak değil, aynı zamanda iyi derecede kar eden ve karını hissedarlarıyla paylaşan bir şirket olarak belirlediklerini dile getiren Serdal Akyürek, halka arz sonrası mevcut iş ortaklarının sayısını artırmayı hedeflediklerini de ifade etti. Gelecek dönem e-ticaret platformu oluşturma planlarından da bahseden Akyürek, e-ticaret yapılanması için Akyürek Pazarlama’nın altyapı ve lojistik imkanlara sahip olduğunu belirtti. Ayrıca Akyürek, 2013 yılı karından yüzde 25 olmak üzere her yıl dağıtılabilir  karın en az yüzde 20’sinin temettü olarak dağıtılacağını sözlerine ekledi.

EK SATIŞ HARİÇ 42,9 MİLYON TL GELİR BEKLENİYOR

Vakıf Yatırım Genel Müdürü Muhteşem Karbaş ise toplantıda yaptığı konuşmada, 21 aracı kurumdan oluşan güçlü bir konsorsiyumun oluşturulduğunu belirtti. Halka arz fiyatının 2,60 TL olarak belirlendiğini kaydeden Karbaş, 13,5 milyon TL nominal değerli payların sermaye artırımı suretiyle halka arz edileceğini ifade etti.

Ek satış hariç 42.9 milyon TL’lik halka arz geliri beklendiğini bildiren Karbaş, bu gelirin yüzde 82’lik kısmının şirketin büyümesinde kaynak olarak kullanılacağını söyledi. Karbaş, ek satışla birlikte gelirin 47,2 milyon TL’ye ulaşacağını belirtti.

''FİYATA ÇOK İNANIYORUZ''
Şirketin 180 gün boyunca sermaye artırımı yapmayacağı taahüdü olduğunu bildiren Karbaş, ayrıca 180 gün boyunca dolaşımdaki payların niteliğini artırıcı nitelikte, halka arz fiyatının altında fiyattan satış yapmayacaklarını söyledi.

Son dönemde SPK tarafından alınan kararları dikkate almak suretiyle fiyat tespitine gittiklerini dile getiren Karbaş, ‘En iyi teşvik fiyata verilen teşviktir, fiyata çok inanıyoruz’ değerlendirmesinde bulundu.

Gizli değerlemeleri fiyata dahil etmediklerine dikkat çeken Karbaş, değerlemelerini 31 Aralık 2012 finansalları üzerinden yaptıklarını söyledi.
2012 yılı son çeyreği ile 2013 başında eklenen iki üretici firmayı dikkate almadıklarını kaydeden Karbaş, değerleme kapsamına alınmayan firmaların 2013 yılı satışları içinde yüzde 14 paya sahip olmasını beklediklerini dile getirdi. 550 milyon TL’lik ciro üzerinden hareket ettiklerini bildiren Karbaş, yatırımcılar açısından önemli kazanç olabileceğinin altını çizdi.

Şirketin sahip olduğu 19,5 milyon TL yatırım amaçlı gayrimenkulünün de değerleme dışında tutulduğunu ifade eden Karbaş, değerlemelere dahil edilmesi durumunda yüzde 24’lük iskonto oranının yüzde 35’e ulaştığının bilgisini verdi.

31 Mart itibariyle şirketin net finansal borçluluğunda düşüş gözüktüğünü bildiren Karbaş, 35 milyon TL düzeyindeki borçların 24 milyon TL seviyesine indiğini söyledi.
Şirketin borç tutarının 10,5 milyon TL fazla alındığını kaydeden Karbaş, gizli iskontonun yüzde 40 üzerinde değere ulaştığının görüldüğünü dile getirdi.

80 BİN SATIŞ NOKTASI

Hızlı tüketim ürünleri satış ve dağıtımında pazarın önde gelen şirketi Akyürek Pazarlama, 80 bin satış noktasına ulaşıyor. Unilever, Algida, Trakya Birlik, Dr. Oetker, Dimes, Fritolay, Marmara Birlik, Tukaş gibi firmaların Türkiye’deki en büyük dağıtıcılarından olan Akyürek Pazarlama, Dardanel, Fiskobirlik ve Evden markalarının da tüm Türkiye’ye pazarlama ve dağıtım faaliyetlerini yürütüyor.  Şirket  satış ve dağıtım portföyüne en son Tukaş ve Şimşek Bisküvi’yi (Bien) kattı. Akyürek Pazarlama,  halihazırda 14 lojistik merkezi, 568 çalışanı ve 348 araçlık filosu ile hizmet veriyor.
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir