Aile hekimleri nöbeti geri tepti

3 Ocak 2015 tarihinde Tutulan İlk Cumartesi nöbetinde birçok aile hekimi nöbet yerine gitmedi.

aile hekimleri nobete hayir diyor

Sağlık Bakanlığı Çıkardığı genelge ile aile Hekimlerine Cumartesi günleri nöbet zorunluluğu getirdi. 2015 yılı ile başlayan nöbet uygulaması 3 Ocak 2015 tarihinde yani yılın ilk cumartesi günü uygulamaya geçti.

Birçok ilde nöbet tutmayan yani görev yerine gitmeyen hekimler bulunurken, cumartesi nöbetini yerine getiren hekimlerin bulunduğunu göz ardı etmemek gerekiyor.

Türkiye’de bulunan sendikalardan birçoğu aile hekimlerinin nöbetini desteklemedi ve nöbete gitmeme, genelgeyi tanımama kararı aldılar.

Tam da bu tartışmalar sürerken üzerine bir de Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu önümüzdeki süreçte hekim sayısının yeterli olduğunda Pazar günü nöbetinin de mümkün olacağını belirtti. Bu açıklama tepkileri adeta katladı.

Şanlıurfa Aile Hekimleri Derneği dünyadaki aile hekimliği sistemini bu hususta masaya yatırdı ve Türkiye’de ki aile hekimleri ile kıyaslama yaptı.

Kıyaslamada ilk dikkati çeken ise Aile Hekimlerinin hasta sayısı oldu. Avrupa'daki doktorlar ortalama 1.500, Türkiye'deki aile hekimleri ise 3.500 ila 4.000 hastaya sağlık hizmeti vermeye çalışıyor.

Avusturya, Belçika, Almanya, Hırvatistan, Hollanda, İrlanda, Finlandiya gibi ülkelerde aile hekimlerinin hastanelerde acil nöbeti tutma mecburiyeti de bulunmuyor.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir