Abe seçim testini geçti

Japonya'da halk, Başbakan Şinzo Abe'nin liderliğini yürüttüğü iktidar koalisyonuna ekonomik reformlarının devamına imkan sağlayacak üst meclis seçimleri için sandık başına gitti.

Abe seçim testini geçti

Abe'nin lideri olduğu Liberal Demokrat Parti ve koalisyon ortağı Yeni Komeito Partisi'nin seçimden galip gelmesi, koalisyonun "parlamento kontrolünü sağlaması" anlamına geliyor.

Medya anketlerine karşın seçimlerden ikna edici bir zaferle çıkan Abe hükümeti, ekonomiyi canlandırmak için şahin politikaları devam ettirmeye kararlı. Abe hükümeti 2006’dan bu yana Japonya’nın en istikrarlı hükümeti olarak niteleniyor.  

Abenomiks’in enflasyon temelli politikasını uygulama noktasında zorlu bir dönem yaşasa da seçimlerden galip çıkan Abe hala tam anlamı ile güven kazanabilmiş değil.

Japon iş dünyasından bir an önce ana günden olan ekonomiye dönülmesi gerektiği uyarıları dikkat çekiyor.

Japonya'nın rekabet gücünü artırma amaçlı reformları gerçekleştirmek için söz veren Başbakan Abe, aynı zamanda, tüketim vergisi oranlarını yüzde 5'ten yüzde 8'e çıkarma kararıyla karşı karşıya bulunuyor. 

Japonya'da, 242 sandalyeli üst meclisin 121 sandalyesi için üç yılda bir seçime gidilirken, seçilen temsilciler 6 yıl görev yapıyor.

Şinzo Abe, lideri olduğu Liberal Demokrat Parti'nin 2007 yılı üst meclis seçimlerinde ağır mağlubiyet alması sonrasında istifa etmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir