Abe 5 trilyon Yen'lik teşviki doğruladı

17 yıl aradan sonra satış vergisini arttıran Abe 5trilyon Yen'lik teşviğin geleceğini de doğruladı.

Abe 5 trilyon Yen'lik teşviki doğruladı

Japonya Başbakanı Shinzo Abe, dünyanın en büyük borç yüküne sahip ülkede deflasyondan kurtulma çabalarına zarar vermemeye çalışması ile birlikte, satış vergisinde artırıma gitme konusunda ilerleme sağladı ve bir teşvik programı uygulanacağını kaydetti. Abe, bugün yaptığı açıklamada, satış vergisinin yüzde 5'ten yüzde 8'e çıkarılacağını kaydetti. öylelikle Japonya'da 1997'den bu yana ilk kez satış vergisinde artırıma gidilmiş olacak.

Japonya'da koalisyon hükümetini küçük ortağı Yeni Komeito Partisi'nin lideri Natsuo Yamaguchi, satış vergisinin Nisan ayında yüzde 5'den yüzde 8'e çıkarılacak olmasının olumsuz etkileri ile başa çıkılması ve ekonomide büyümenin desteklemesi için koalisyon hükümeti olarak Aralık ayı başına kadar 5 trilyon Yen büyüklüğünde bir teşvik paketi hazırlayacaklarını söyledi.

Bununla da kalmayan Japonya Başbakanı bir süredir gündemde olan 5 trilyon Yen'lik teşvik paketini da doğruladı.

Başbakan açıklamasında mali durumu yeniden inşaa için fon arayışında kaybedilecek zaman olmadığını belirtirken, mali konsolidasyon ve ekonomik toparlanmayı birarada başarılabileceklerini söyledi.

Abe "Japonya'nın kamu finansmanının düzeltilmesi aciliyet gerektiren bir konu" derken kurumlar vergisi oranını gözden geçirirken ciddi şekilde düşünmeye ihtiyaç olduğunu ortaya koyulduğunu söyledi.

Konut kredilerine vergi indirimlerini uzatılacağını kaydeden Abe, koalisyon ortağı partilerden kurumlar vergisi oranında indirim konusunda düşünmeye başlamalarını istediklerini kaydetti.

Japonya Başbakanı, "satış vergisinde daha fazla artırım ekonomik şartlara bağlı" olduğunu kaydederken ekonomik paketin büyüklüğünü değiştirme planı olmadığını dile getirdi.
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

55 − = 45