ABD‘nin yeni Ankara Büyükelçisi Ankara'da

Büyükelçi John Bass: "Türkiye'yi birçok defa ziyaret ettim ve çok sevdim. Burada yaşayacağım için çok mutluyum"

ABD‘nin yeni Ankara Büyükelçisi başkente geldi

ABD'nin yeni Ankara Büyükelçisi John Bass, başkente geldi.

Esenboğa Havalimanı'nda kendisini karşılayan gazetecilere teşekkür eden Bass, "Basın mensuplarını çalışırken görmek beni her zaman için memnun etmiştir. Türkiye'yi birçok defa ziyaret ettim ve çok sevdim, burada yaşayacağım için çok mutluyum" diye konuştu.

John Bass, "Türkiye ve ABD uzun yıllardır iyi dostlar ve stratejik ortaklar" dedi.

ABD Senatosu, ABD Başkanı Barack Obama’nın 17 Eylül'de Ankara Büyükelçiliğine aday gösterdiği Bass’in atamasına onay vermişti. Genel Kurul'a katılan 98 üyenin tamamının oyunu alan Bass, ABD Dışişleri Bakanlığında yönetici sekreterlik ve Bakan Kerry'nin özel asistanlığını yürütüyordu.

Syracuse Üniversitesi'nden mezun olan Bass, 2004-2005 yıllarında da dönemin ABD Başkan Yardımcısı Dick Cheney'nin Avrupa ve Avrasya konularında özel danışmanlığını yaptı. Bass, 2005-2008 yıllarında Dışişleri Bakanlığı Operasyonlar Merkezi Direktörlüğü görevinde bulundu. Merkez, Bass'ın direktörlüğü döneminde, Katrina kasırgası sonrasında uluslararası yardımların koordine edilmesi dahil, bakanlığın 25'i aşkın krize tepkisini yönetti.

2008-2009 yıllarında Bağdat İl İmar Timi'ne başkanlık eden Bass, 2009-2012 yıllarında ise ABD'nin Tiflis Büyükelçisi idi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir