ABD'nin şımarık piçi PYD'nin YPG'si, TSK tarafından vuruldu

ABD’nin hava desteğiyle 27 Aralık 2015’ten itibaren Fırat Nehri’nin batısında terör örgütü DAEŞ’le mücadele bahanesiyle hakimiyet alanını genişleten PYD, bölgedeki varlığını güçlendirmeye çalışıyor. Bugün akşam saatlerinde Cerablus'a güneyden yaklaşan YPG'li grup Türk topçuları tarafından vuruldu.

son dakika haberleri: tsk ypg'yi vurduBazı Arap savaşçılarla birlikte ve ABD’nin hava desteği sayesinde  Münbiç ilçesini 12 Ağustos 2016’da DAEŞ'ten alan örgüt, ABD’nin Türkiye’ye verdiği güvencelere rağmen ilçenin kuzey kesimlerine genişlemişti.

AA muhabirinin Münbiç’in kuzeyindeki muhalif kaynaklardan ve güvenlik  kaynaklarından aldığı bilgiye göre, Türk Silahlı Kuvvetleri Müşterek Özel Görev  Kuvveti ve Koalisyon Hava Kuvvetleri’nin dün gerçekleştirdiği “Fırat Kalkanı  Operasyonu” sırasında PYD unsurları bu konuda uyarıldı.

TSK TOP ATIŞINA TUTTU
Ancak örgütün, ABD-Türkiye mutabakatında sınır hattı olarak belirlenen Sacu Nehri’nin gerisine çekilmemesi üzerine TSK bölgeyi top atışına tuttu. Bunun  üzerine örgüt nehrin gerisine çekilmek zorunda kaldı.

Şımarık PYD’nin fırsatçılığı
ÖSO’nun Cerablus’taki ilerleyişi ve DAEŞ militanlarının çekilmesi  esnasında, PYD yeniden harekete geçti.

Örgüt, Sacu Nehri’nin kuzeyine tekrar geçerek dün Münbiç’in  kuzeyindeki Amerinah, Mağara ve Balaban köyleri ile Şamaklı ve Çakmaklı  tepelerini ele geçirdi.

Terör örgütü bugün de aynı yönde Cerablus’un güneyine doğru  ilerleyerek Cub el-Kusa, Debisah ve Ayn Beyda köyleri üzerinden Fırat Nehri  kıyısındaki Amarina köyüne ulaştı.
PYD böylece, dünden bu yana 7 köyü ele geçirmiş oldu.

"Suriye Demokratik Güçleri” adı altında kamufle olan PYD  militanlarının varlığının  istihbarat birimlerince tespiti üzerine TSK 18.00  sularında Amarina’yı topçu birlikleriyle vurdu.

Güvenlik kaynakları, PYD militanlarının bölgede ilerlemesine müsaade  edilmeyeceğini, örgüt geri çekilene kadar müdahalenin devam edeceğini bildirdi.

Öte yandan ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Dışişleri Bakanı Mevlüt  Çavuşoğlu ile dün sabah yaptığı telefon görüşmesinde, PYD güçlerinin Fırat’ın  doğusuna çekilmekte olduğunu söylemişti.

SDF adıyla kamuflaj oyunu
PKK’nın Suriye uzantısı PYD, kendisine yakınlığıyla bilinen grupları  12 Ekim 2015'te SDG adı altında bir araya getirdi.

Suriye Arap Koalisyonu'nu oluşturan Ceyşul Suvvar, Burkan el Fırat, El  Sanadid, El Cezire Tugayları ve Süryani Askeri Konseyi de SDG çatısı altına  girdi. Ancak SDG’nin yönetimi ve mensuplarının ezici çoğunluğu PYD’de kaldı.

ABD, SDG’nin kurulmasından itibaren PYD’ye yardımlarını hızla artırdı.
Suriye'nin kuzeyinde Türkiye sınırı boyunca PYD kuşağı oluşturmak  isteyen örgüt, ABD’nin hava desteğiyle Fırat’ın batısına yöneldi.

Örgüt, SDF adı altında Aralık 2015'ten itibaren Fırat Nehri’nin  batısına geçerek "DAEŞ’le mücadele" adı altında kendi hakimiyet alanını  sürdürmenin peşinde.

Türkiye’nin güney sınırında “PKK duvarı” hayali
Terör örgütü PKK’nın Suriye uzantısı PYD, Suriye'nin kuzeyinde Türkiye  sınırı boyunca Haseke ili ile Kobani (Ayn el-Arab) ve Afrin ilçelerine hakim  olan.Fırat Nehri’nin batısında ilerleme çabası süren örgüt, Münbiç ilçesinin  ardından Türkiye sınırındaki Cerablus-Azez hattını da alarak Reyhanlı ilçesinin  karşısındaki Suriye topraklarına kadar genişlemeyi hedefliyor. PYD, bu kuşakla  Türkiye-Suriye arasında bir duvar işlevi görerek iki ülkenin coğrafi bağlarını koparmanın peşinde.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir