''ABD'de resesyon çok yakında''

Societe Generale Stratejisti ABD ekonomisinde resesyonun çok yakında olduğunu söyledi.

''ABD'de resesyon çok yakında''

Societe Generale Stratejisti Albert Edwards, dünyanın en büyük ekonomisinde resesyonun giderek yaklaşmakta olduğunu belirtti.

Edwards son yayımladığı notunda, hiç kimsenin resesyonunun eli kulağında olduğunu düşünmediğine dikkat çekti.

 

''Buz Devri'' tezinin sona gelindiğini bildiren Edwards, hisse senetleri ile tahvil faizlerinin ters korelasyon gösterdiğini ifade etti.

 

Resesyonun öncü göstergesinin yavaşlamakta olan verimlilik artışı olduğunu savunan Edwards, tarımdışı verimlilik artışının üçüncü çeyrekte bir önceki yıla kıyasla durgun seyrettiğini söyledi.

 

Pek çok analist, verimlilik artışındaki düşüşü, FED'in aylık 85 milyar dolarlık tahvil alımını devam ettirmesi için önemli bir neden olarak görüyor.

 

Döngüdeki endişelendiren trendin 2009 yılının Haziran ayında başladığını bildiren Edwards, birim başı emek maliyetlerinin enflasyonun üzerinde seyrettiği, bunun da şirketlerde marj ve karlarda aşağı yönlü trendin açıklayıcı olacağını, bu durumun ekonomiyi aşırı kırılgan hale getirdiğini ifade etti.

 

ABD şirket karlarındaki bocalamaya dikkat çeken Edwards, kar döngüsündeki aşağı yönlü trendin düzelme yönünde eğilim göstermediğini dile getirdi.

 

Ekonominin güçlülüğü adına önemli göstergelerden biri olan çalışan verimliliği, krizden sonraki 4 yıllık dönemde yıllık ortalama yalnızca yüzde 1 oranında yükselmiş ve FED, verimlilikteki yavaşlamaya dikkat çekmişti.

 

Verimlilikteki büyümede meydana gelen yavaşlamanın ABD ekonomisi için kötü bir haber olduğunun altını çizen uzmanlar, görülen düşüşün, gelecekte ABD ekonomisinin gelişimini kısıtlayacağı uyarısında bulunuyor.

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *