ABD'de FED öncesi yükseldi

Yarınki FED toplantısı öncesinde Wall Street günü yükselişle tamamladı.

ABD'de FED öncesi yükseldi

Bugün başlayan ve yarın sonuçlanacak olan FED'in FOMC toplantısını bekleyen endeksler veri iyimserliğiyle yükseldi.  Konut başlangıçlarının Mayıs ayında yüzde 6,8 oranında artarak iyimserliği destekledi. Büyük mağazalarda satışlar ise Haziran ayının ikinci haftasında bir önceki ayın aynı dönemine göre yüzde 0,4 azaldı.

Fed'in faiz kararını açıklamasının ardından Başkan Ben Bernanke'nin piyasaları rahatlatacak açıklamalar yapması bekleniyor. Bu beklenti faizleri de aşağı çekiyor. ABD 10 yılık tahvil faizinde 1 baz puanlık geri çekilme ile ABD piyasaları kapanışında faiz 2.17’ye geriledi. 30 yıllıklar tarafında ise 2.5 baz puanlık geri çekilme ile 3.328 seviyesine gelirken 5 yıllık tahvil faizinde ise 1.5 baz puanlık geri çekilme ile 1.049 seviyesine gelindi.

FED’in varlık alımlarını sınırlamaya Ekim Aralık ayında başlayacağı görüşü ağırlık kazanırken piyasa uzmanları yükselişleri son dakika alımı olarak niteliyorlar.

Wells Fargo hisse senedi stratejisti Jonh Manley piyasaların geviş getirdiğini belirtirken zaman alındığına dikkat çekti. FED’in varlık alımında kısıtlamaya gitmesinin kaçınılmaz olduğunu dile getiren Manley, kısıtlamanın yapılmaması halinde işlerin daha zor olacağını kaydetti. Manley FED’in dikkatli bir şekilde ve güvenli bir azatlım yapacağına vurgu yaptı.

Dow Jones endeksi yüzde 0,94'lük yükselişle 15.318 puan kapandı.21 Mayıs'ta göredüğü zirvenin yüzde 1 altında olan S&P 500 endeksi yüzde 0,82 yükselişle 1,651 puanda günü tamamladı. Gün içinde diğer endekslerden ayrışan teknoloji endeksi Nasdaq kapanışta yüzde 0,9’luk yükseliş ile 3.482 puandan günü bitirdi.

ABD kapanışı ile dolar endeksi sınırlı hareket yaşayarak 80.619’dan 80.625’e geldi. Yen karşısında doların hareketi takip ediliyor. ABD günü tamamlarken pazartesi gördüğü 94.56 seviyesinden95.30 seviyesine geldi. Euro/dolar paritesi yüzde 0,07'lik yükselişle 1,3397 seviyesine yükseldi. VIX endeksi yüzde 1,96 oranında düşüşle işlem görüyor.

FED'in duruşunda değişikliğe gideceği beklentisiyle altında satışların sertleştiği günde spot altının onsu 1,366 dolara geriledi. Brent petrolün varili yüzde 0,73'lük yükselişle 104,25 dolarda işlem görüyor.

WSJ’de yer alan haberde ünlü yatırımcı Mark Faber Bernake’ye teşekkür ettiğini açıkladı. Faber hisse senedi piyasalarında birkaç kağıdı olduğunu ve çok iyi getiri sağladığını dile getirdi. Faber yüzde 144 getiri sağladı.