ABD yine kriz yaşayabilir

Eski ABD Merkez Bankası Başkanı Alan Greenspan, ABD'de geçen ay bazı hizmetlerinin askıya alınmasına neden olan bütçe krizinin tekrarlanabileceğini söyledi.

ABD yine kriz yaşayabilir

Eski ABD Merkez Bankası Başkanı Alan Greenspan, ABD'de geçen ay bazı hizmetlerinin askıya alınmasına neden olan bütçe krizinin tekrarlanabileceğini söyledi.

Greenspan, Kongre'de Demokratlarla Cumhuriyetçiler arasında bütçe konusundaki görüş ayrılıklarına gönderme yaparak "uzlaşmanın bu kadar uzak olduğu başka hiçbir örnek olmadığını" belirtti.

Alan Greenspan borç tavanı krizi sırasında hükümetle mücadeleye giren Cumhuriyetçi Parti'nin içindeki Çay Partisi hareketinin hedeflerine sempatisi olduğunu kabul etti. Ancak Greenspan, hareketin başvurduğu yöntemlerin demokratik olmadığını söyledi.

1987-2006 yılları arasında Merkez Bankası olarak ekonomi politikasındaki en güçlü isim olan Greenspan, "The Map and the Territory" adlı kitabının piyasa çıkışı öncesinde BBC'nin sorularını yanıtladı.

EURO KRİZİ BİTMEDİ

Greenspan, Euro bölgesindeki borç krizinin sona erdiği yolundaki görüşleri reddetti ve krizin Euro bölgesinde "siyasi konsolidasyon" sağlanıncaya kadar krizin devam edeceğini savundu.

Alan Greenspan şöyle konuştu:

"Sanırım oraya doğru gidiyoruz. Yunanistan'ın kültürü Almanya'nın kültüründen farklı ve ikisini bir potada eritmek son derece zor. Bunu başarmanın tek yolu siyasi birliktir. Hala olması gerektiği gibi olmasa da Doğu Almanya ve Batı Almanya gibi."

Greenspan mülakatta 2008 krizine kolay kredi politikalarının ve gevşek regülasyonun önemli payı olduğu eleştirilerini de reddetti, türev piyasaları da eleştirmekten kaçındı:

"Beni şoke eden şey, sadece Merkez Bankası'nın gelişmiş sisteminin değil, IMF'nin ve krizden üç gün öncesine kadar 2009 ve 2010'a kadar sürecek bir büyüme öngören JP Morgan'ın da 15 Eylül 2008'deki çöküşü fark edememiş olması. Ekonomik balonu tahmin etmekle ne zaman patlayabileceğini tahmin etmek arasında fark var."

ÇİN YARATICI OLMAZSA BÜYÜMESİ YAVAŞLAR

Kendi danışmanlık şirketi olan 87 yaşındaki Greenspan, ABD'de 'eş-dost kapitalizminin büyümesini" de eleştirdi, "Çin'de ve Rusya'da bu yaygındı. Şimdi biz de o yönde gidiyoruz diye kaygılanmaya başladım" dedi.

Greenspan demecinde Çin'in daha yaratıcı olmaması halinde büyümesinin yavaşlayacağını belirterek, "Çin'deki en büyük sorun yaratıcılığının ödünç teknolojiye dayanması. Reuters'ın en yaratacı 100 şirket sıralamasında 40 Amerikan şirketi var, bir Çin şirketi bile yok." diye konuştu.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *