ABD tehdidi: "Suriye bunu bir daha yaparsa uçaklarını.."

Suriye ordusunun Haseke'de PYD kontrolündeki bölgeye hava saldırıları gerçekleştirmesini kimse beklemiyordu ve daha önce hiç olmamıştı. Olayın yankıları sürüyor.

Suriye'nin bu hareketi üzerine özel harekat güçlerini mevzilerden çeken ABD, kendi askerlerinin güvenliği için bölgeye jetlerini gönderdi.

ABDden-tehdit

Esad rejimine ait savaş uçakları Haseke üzerinde uçarken ABD'nin F-22 jetleriyle karşılaştı. Esad'ın savaş uçaklarıyla ABD jetleri arasındaki mesafe 1 .6 kilometreye kadar düştü. F-22 pilotları, Suriye uçaklarıyla temas kurmak istedi ancak yanıt alamadı.

ABD'li yetkililerin açıklamalarına göre, Esad rejiminin uçakları daha sonra ise bölgeyi terk etti. Bir yetkilinin CNN'e yaptığı açıklamaya göre, Esad güçlerinin bombardımanının ardından ABD, özel harekat güçlerini mevzilerden çekti. Yetkili, çekilen asker sayısını açıklamadı.

Bombardımanda yaralanan ABD askeri olmadığı belirtildi.

"BİR DAHA OLURSA..."

CNN'e konuşan bir başka yetkili ise, "Suriyeliler bunu bir daha yaparsa, uçaklarını kaybetme riski büyük" dedi. CNN, bölgedeki Amerikan özel güçlerinin, ana bileşeni YPG olan Suriye Demokratik Güçleri'ne aylardır eğitim ve danışmanlık desteği verdiğini belirtti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir