ABD, Suriye'yi Tomahawk füzeleriyle vurdu!

Akdeniz'de bulunan ABD savaş gemilerinden Humus'ta kimyasal silahların bulunduğu öne sürülen Şaryat Hava Üssü'ne 59 Tomahawk füzesi fırlatıldı.

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), Suriye rejimine Şayrat Hava Üssü'ne 59 Tomahawk füzesi fırlattıklarını açıkladı.

Altın'da keskin yükseliş var http://www.canliborsa.site/haber/altinda-keskin-yukselis-var

59 TOMAHAWK FÜZESİ FIRLATILDI

Pentagon'un yaptığı açıklamaya göre 59 Tomahawk füzesi Şayrat Hava Üssü'nde bulunan radarları, bombardıman uçaklarını, uçak mühimmatlarını, uçaklara yakıt sağlayan istasyonları, lojistik depolama alanlarını ve hava savunma sistemlerini hedef aldı.

Füze saldırısının Akdeniz'de konuşlandırılan bir ABD askeri gemisinden yapıldığı kaydedildi. İsminin açıklanmasını istemeyen yetkili saldırının ABD doğu yakası saatiyle saat 8.45’te gerçekleştirildiğini belirtti.

KİMYASAL SALDIRIDA KULLANILAN ÜS VURULDU

Yetkili, “Vurulan üssün kimyasal saldırıda kullanıldığını düşünüyoruz. Bugün yaptıklarımız ikinci bir talimata kadar bununla sınırlı olacak.” dedi.

Pentagon'da toplantı sürerken USS Ross ve USS Porter ABD füze destroyerleri Suriye açıklarına yaklaştı. Füzelerin Humus yakınlarında Şayrat Hava Üssünü hedef aldığını duyurdu.

Şayrat üssü DEAŞ ile mücadele çerçevesinde Rusya'nın Palmira'ya yönelik operasyonları sırasında kullanılmıştı. Rus helikopterleri askeri üssü yoğun olarak kullanmıştı.

RUSYA BİLGİLENDİRİLDİ

Pentagon tarafından yapılan açıklamada "Rusya füze saldırısı için bilgilendirildi. Rusya'ya ait bölgeyi vurmadık. " denildi.

Hava saldırısı sonrası Trump'tan ilk açıklama:

ABD Başkanı Donald Trump, Beşşar Esed rejimine ait askeri bir üssün Amerikan füzeleriyle vurulmasına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Çin Devlet Başkanı Şi Cinping ile görüşmek üzere Florida'da bulunan  Trump, akşam saatlerinde Esed rejimine ait askeri bir üssü hedef alan füze  saldırısına ilişkin basın mensuplarına bir değerlendirme yaptı.

ESED'İN KİMYASAL KULLANDIĞINDAN ŞÜPHE YOK

Açıklamasında Suriye'nin İdlib kentinin Han Şeyhun beldesindeki  sivilleri hedef alan kimyasal saldırıyı hatırlatan Trump, "Suriyeli diktatör  Beşşar Esed, salı günü korkunç kimyasal saldırıyı gerçekleştirdi. Bu barbar  saldırıyla birçok insan ve hatta güzel bebekler yavaş, vahşice ve insafsızca  öldürüldü. Esed yardıma muhtaç erkek, kadın ve çocukların canını aldı. Suriye  rejiminin kimyasal silah kullandığına hiç şüphe yok." dedi.

"SURİYE'DEKİ FÜZE OPERASYONU ABD'NİN GÜVENLİĞİ İÇİN ELZEMDİ"

Trump, sözlerine şöyle devam etti:

"Bu gece kimyasal saldırının yapıldığı askeri üssü hedef alan bir  saldırı emrini verdim. Suriye'deki füze operasyonu ABD'nin güvenliği için  elzemdi. Daha önceki girişimler başarısız olduğu için mülteci krizi devam ediyor  ve bölgedeki istikrarsızlık ABD'yi ve müttefiklerini tehdit ediyor. Bu akşam tüm  medeni ülkeleri, Suriye'deki katliamı ve her türlü terörizmi durdurmak için  ABD'ye katılmaya davet ediyorum."

PENTAGON 50 FÜZE FIRLATTIKLARINI AÇIKLAMIŞTI

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), Trump'ın konuşmasından kısa bir süre  önce Suriye rejimine ait bir hava üssüne 50’den fazla Tomahawk füzesi  fırlattıklarını açıklamıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir