ABD medyası ''Ortadoğu'nun yeni haritasını Obama ve Erdoğan çizecek''

İngiltere çılgına döndü.. İncirlik mutabakatı sonrası ABD medyası ''Ortadoğu'nun yeni haritasını Obama ve Erdoğan çizecek'' diye yazdı.

cildirdilar: o topraklar turkiye'nin olacak

İngiliz basını bu iddiayı somutlaştırdı: Fırat'ın batısından Akdeniz'e kadar uzanan topraklar,Türkiye'nin yeni vilayeti olacak...

Türkiye ile ABD İncirlik konusunda mutabakata varırken, anlaşmanın gizliliğini koruması bölgede gerçekleşmesi muhtemel birçok senaryoyu da beraberinde getirdi. ABD medyası, İncirlik mutabakatı ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdogan'ın ABD Başkanı Barack Obama'yı ziyaretiyle ilgili Ortadoğu'nun yeniden şekilleneceğini yazdı.

HALEP-AFŞİN -CERABLUS-İDLİB 

ABD medyasının ortak görüşü "PKK ve DAEŞ'e büyük operasyonlar yapılacak. Esed'in gitmesi için Washington artık daha aktif rol alacak. Bölgenin geleceği ve yeni haritalar Erdoğan-Obama görüşmesinde planlanacak" yorumunu yaptı.

Bu gelişmenin ardından ABD, YPG içinde savaşan ajanlarını bölgeden çekerken, YPG'nin de bölgedeki etkinliğinin sona ereceğinin sinyalleri verildi. 'Halep koridoru' olarak adlandırılan, Fırat'ın batısındaki güvenlikli bölge içindeki DAEŞ unsurlarının ise neredeyse tamamen temizlendiği bildirildi.

Tüm bu gelişmeler İngiltere'yi çileden çıkarırken İngiliz medyası, anlaşmanın sonunda Fırat'ın batısında kalan bölgenin tamamen Türkiye'ye verileceğini iddia etti.

İNGİLİZLER ÇILGINA DÖNDÜ

İngiliz medyası konuyla ilgili olarak şu ifadelere yer verdi: "Geçen haftaki İncirlik anlaşmasının ardından yeni adımlar atıldı. Türkiye'nin DAEŞ ve PKK'ya büyük operasyonları, bölgede yeni bir havaya yol açtı. Bu işler nihayete erdiğinde Türkiye-Suriye sınırının Fırat Nehri'nin batısında kalan kesimi Türkiye'nin olacak."

İngiliz medyasının artık bir Türk vilayeti olacağını iddia ettiği alan ise Cerablus ve Afrin'in güneyinde Halep ile İdlib'i kapsıyor, Hatay'ın güneyinden Lazkiye'ye kadar iniyor. Bu arada ABD medyası dün de, İncirlik mutabakatı ile ilgili olarak bahsi geçen güvenlikli bölge içinde hiçbir Kürt unsuru bulunmayacağını yazdı.

****************

Beyaz Saray'dan Türkiye açıklaması

Beyaz Saray, Suriye'nin kuzeyinin DAEŞ'ten temizlenmesine yönelik çabaların detayları üzerinde çalışmaların devam ettiğini belirtti.

Amerikan Wall Street Journal gazetesi, Türkiye ile ABD'nin, Suriye'nin kuzeyinde kalan bölümün DAEŞ'ten temizlendikten sonra bu bölgeden Kürt unsurların geçişine müsaade edilmemesi noktasında görüş birliğine ulaştıklarını iddia etmişti.

Haberde yer alan iddialara ilişkin AA muhabirinin sorusunu yanıtlayan Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Sözcüsü Alistair Baskey, şunları kaydetti:

"Sınırdan DAEŞ'in temizlenmesine yönelik çabaların detayları üzerinde çalışmalar devam ediyor ve şu anda herhangi bir parametre belirlenmemiş durumda. Atılacak bir sonraki adım noktasında Türk partnerlerimizle çalışıyoruz ve daha fazla operasyonel ayrıntıları paylaşamayız.
Koalisyonun, Suriye'nin kuzeyindeki bölgeden DAEŞ'in sürülmesi için Suriyeli Kürtleri, Arapları ve Türkmenleri kapsayan DAEŞ karşıtı güçlerin çabalarını desteklemeyi sürdüreceğini açıkça ifade ettik."

Sözcü, bu doğrultuda da koalisyonun yaklaşık 2 bin 200 hava saldırısıyla desteklenen, söz konusu DAEŞ ile savaşan güçlerin, ülkenin kuzeyinde 5 bin 400 kilometrekare alanı örgütün elinden geri aldığı bilgisini de paylaştı.

Baskey, bu güçlerin aynı zamanda Kobani'nin savunulmasında, örgütün geçtiğimiz ay Tel Abyad'dan çıkarılmasında ve Haseke'de militanların temizlenmesinde rol oynadığına vurgu yaptı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.