ABD için şov zamanı

ABD ekonomisi için farklı sesler yükselirken Goldman Sach başekonomist Hatzius şov zamanı olduğunu savundu.

abd icin sov zamani2014’ün ABD ekonomisi için kırılma noktası olması bekleniyor. Beklentiler arasında faizlerin yükselmesi ekonomik büyüme de ivme kaydedilmesi ve artık krizin sona ermesi gibi başlıklarda yer alıyor.

Tabi bu beklentilerin karşılanmaması ihtimali de göz ardı edilmiyor. Ülkede ilk çeyrek için büyüme verilerinin revize edilmesi sonrasında bile büyüme için çok olumlu konuşmak mümkün değilmiş gibi görünüyor.  Goldman beklentisine göre ilk çeyrekte büyüme yüzde 0.7 düşüş yönünde. Yılın ilk üç aylık döneminde hava koşullarının olumsuz etkilerinin de rakamlarda etkisi görüldüğü için asıl hikayenin büyüme tarafında olmadığı söylenebilir.

Goldman Sachs baş ekonomisti Jan Hatzius’ın müşterilere gönderdiği notta ABD için şov zamanı olduğuna dikkat çekti. Kısa dönem etkilerin sona erip yukarı yönlü büyüme zamanının gelip gelmediği konusuna Hatzius’un daha olumlu olduğu görülüyor.

İlk çeyrekte yaşanan hayal kırıklığı için ekonomistler ve piyasa oyuncuları iki noktayı öne çıkartıyorlar. İlk olarak 2011’in emsal olarak ortaya konulması gösterilirken, Daha önceki yıllarda yaşanan aşağı yönlü risklerin azalması 2011’i daha rahat bir yıl olmasında etkili oldu. İkinci olarak ise uzun soluklu durgunluk tarafında tartışmaların artmış olması. Özellikle Kasım 2013’te Lawrence Summer’ın konuşmasında değindiği uzun soluklu durgunluk gündemde uzun süre kalmıştı.

Son gelen verilerin ekonomide güçlenme sinyalleri vermesi ile ABD ekonomisinde olumlu yönde gidişin güçlendiği algısı da ağırlık kazanıyor. Bilançoların düzelmesi hanehalkı bütçesinin artması ile Hatzius’un şov zamanı olduğu yönündeki öngörüsü de destek bulmuş oluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir