ABD hisse senetlerin ilgi ilk kez BRIC üzerinde

ABD ekonomisinin iyileşme sinyalleri ve BRIC ülkelerinden yaşanan bozulmanı etkisi hisse senedi piyasalarından kendisini net bir şekilde ortaya koyuyor

ABD hisse senetlerin ilgi ilk kez BRIC üzerinde

Yatırımcılar gözünde ABD hisse senetleri için güvenli liman algısının artması ile ilgi yükselirken ilk kez gelişen ülkelerden daha fazla tercih edildiği görüldü.

Yıl genelinden ABD hisse senetlerine 95 milyar dolarlık fon akışı gerçekleşirken gelişen ülkelerden çıkış ise 8.4 milyar dolar oldu.

S&P 500 şirketlerinden karlar 16 kat artış gösterirken, MSCI Gelişen ülke endeksinin yüzde 70 üzerine çıkmış oldu. son 6 yıllık dönemde bakıldığından bu yıl ABD hisse senedi piyasaları Çin, Brezilya, Hindistan ve Rusya’dan daha  güvenli bir profil ortaya koydu.

Gelişen ülke ETF’lerinden ABD hisse senetlerine akışın hızlanması ile son 3 yılın rekor seviyelerine gelindi. Gelişen ülke tahvil piyasalarından son 4 yılın en düşük seviyelerine gelinmesi ETF’lerin ABD’ye geçmesinden önemli etkenler arasında yer alıyor.

Boston Advisors fon yöneticisi  James Gaul, gelişen ülke ekonomilerinde son yıllardaki zayıflamanın yatırımcının bu bölgelerden ABD’de geçişi noktasından cesaretlendirdiğini belirtti. ABD’nin son dönemde en stabil ekonomi olarak gün yüzüne çıkması ve dünyanın geri kalanında hala dalgalanmanın yaşanması süreçte etkili oldu.
FED’in tahvil alımlarını sınırlandırma sinyali sonrasından gelişen ülkeler genelinde düşüş yaşanırken Brezilya, Arjantin ve Güney Afrika endekslerinde yıl genelinde bakıldığında yüzde 9.2’lik düşüş kaydedildi.

Yatırımcılar Temmuz ayından 32 milyar dolar ile Kasım ayından beri ABD’ye en yüksek nakit girişini sağlarken, 2008’den bu yanan en yüksek seviyeye gelinmiş oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir