ABD hala zor durumda

Gelen tarım dışı istihdam verisi beklentilerin çok üzerine çıkasa da ABD ekonomisinin hala zor durumda olduğu konuşuluyor.

ABD hala zor durumda

Cuma günü açıklanan ABD Haziran'da tarım dışı istihdam 195.000 arttı.

Maryland üniversitesi dış ticaret profesörü Peter Morici, beklentilerin üzerinde gerçekleşen 195.000 kişilik ek istihdamı etkileyici bulduğunu; fakat bunun işsizlik oranını azaltmak için yeterli olmadığını söyledi. Nitekim tarım dışı istihdamın artmasına karşın, işsizlik oranı yüzde7,6 ile yerinde seyretti.

Newsman TV'ye özel bir röportaj veren Morici ''Bizim artış gösteren bir ücretli çalışan sayımız var; fakat işsizliği azaltmak için ihtiyacımız olan şey bu değil'' şeklinde konuştu.

Morici Haziran ayında iş gücüne katılım oranında bir düşüş yaşanmadığını, bunun iş aramaktan umudunu kesmiş insan sayısının düştüğüne, bundan bezmiş insan sayısının azaldığına işaret ettiğini söylüyor. Bu Amerika için pozitif bir şey. Öte yandan, Amerika'da haziran ayında özellikle sağlık hizmeti alanında part-time çalışan insan sayısında büyük bir artış yaşandı.

Haziran ayında part-time çalışan sayısı yüzde 4 artarak 8,2 milyon olarak gerçekleşti. Ayrıca, Haziran ayından da  eğlence ve konaklama sektörlerinde 75 bin personel ek istihdam sağlandığını bunun ise iyi bir şey olmadığını ifade eden Morici ''Pek çok gerilemekte olan ülke gibi biz de yeniden restore edilen bir ülke haline geldik'' şeklinde konuştu.

Morici ayrıca Amerikan ekonomisinin zor durumda olduğuna, artan dış ticaret açığı ve yerinde sayan GSYH da değindi. GSYH yılın ilk çeyreğinde yalnızca yüzde 1,8 arttı ve birçok ekonomist bir sonraki çeyrekte de önemli bir artış kaydedilmesini beklemiyor.
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.