ABD dış politikası, yalanlar üzerinden yürütülüyor

ABD, daha önce Türkiye tarafından ısrarla önerilen GÜVENLİ HAT BÖLGESİ OLUŞTURMA teklifine karşı çıkmıştı ama bugün ilk kez kendi fikriymiş gibi bir algı oluşturarak Türkiye'ye teklif etme sahtekarlığı içine girdi..

Bir yandan Suriye'de hayata geçirmediği 'güvenli hat'tı uzun süredir bu konuda ısrar eden Türkiye’ye önerirken, diğer yandan da Ankara'nın Afrin'den çekilmesini tercih edeceği gibi üstü kapalı tehditler savurmaktan çekinmedi.

ABD'nin güvenli bölge teklifine yanıt veren Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ, "ABD'nin bu noktaya gelmesi önemli. Ancak Türkiye ile ABD arasında güvensizlik var. ABD'nin söyledikleri başka icraatları başka oluyor"dedi.

son dakika... abd afrin harekatinda agzindaki baklayi cikardi!ABD Başkanı Donald Trump'ın Milli Güvenlik Danışmanı Thomas Bossert, Davos’taki Dünya Ekonomik Forumu’nda Zeytin Dalı Harekâtı'nı değerlendirdi. Türkiye'nin YPG'li teröristlerle çatışmamasını isteyen Bossert, Ankara’nın Afrin’den çekilerek çatışmadan uzak kalmasını tercih edeceklerini söyledi.

ABD’nin askeri danışmanlarının bölgede olduğunu belirten Trump'ın danışmanı, "Herhangi bir yanlış anlaşılma ve hesaplamanın ağır sonuçları olabilir" dedi.

'Güvenli hat' bilmecesi
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Fransa'nın başkenti Paris'te görüştüğü ABD'li mevkidaşı Rex Tillerson'dan gelen yeni öneriyi dün açıklamıştı. Çavuşoğlu'nun verdiği bilgiye göre; Washington yönetimi, Ankara'ya Suriye'nin kuzeyinde 30 kilometrelik güvenli bir hat önerdi.
Çavuşoğlu daha sonra da, PKK/PYD/YPG'li teröristlere DAEŞ’le mücadele gerekçesiyle silah veren ABD’yle güven ilişkisi yeniden kurulana kadar, bu konuların tartışılmasının doğru olmayacağını vurguladı.

Dünya kamuoyunun merakla beklediği Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve ABD Başkanı Donald Trump arasındaki Zeytin Dalı harekâtına ilişkin görüşme dün akşam gerçekleşmişti

BOZDAĞ: TÜRKİYE İLE ABD ARASINDA GÜVENSİZLİK VAR 

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ, ABD'nin güvenli bölge önerisine yanıt veren Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ, "ABD'nin bu noktaya gelmesi önemli. Ancak Türkiye ile ABD arasında güvensizlik var. ABD'nin söyledikleri başka icraatleri başka oluyor. ABD'nin söyledikleri sahada yankılanmıyor" dedi.

BU KEZ TEKLİF ABD'DEN GELDİ

Yıllardır Türkiye'ye verdiği sözleri tutmayan ve terör örgütünü beslemeyi sürdüren ABD'nin bu sözleri Türkiye tarafından yeterli bulunmayınca operasyonun 3. gününde ABD dikkat çeken bir çıkış yaptı. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yıllardır söylediği ve ABD'nin sıcak bakmadığı 'güvenli bölge' teklifi bu kez ABD'den geldi.

MESAJIN ZAMANLAMASINA DİKKAT

Ancak ABD'den gelen bu 'güvenli bölge' mesajının zamanlamasına bakıldığında ABD'nin yine terör örgütü için devrede olduğunu açık ve net ortaya çıkıyor.

ABD YİNE TERÖR ÖRGÜTÜ İÇİN DEVREDE

ABD, bu güvenli bölge manevrası ile müttefiki olan Türkiye'yi PYD'den değil, beslediği terör örgütü PYD'yi Türkiye'den korumaya çalışıyor. Terör örgütü PKK/PYD'yi uzun yıllardır besleyen, eğiten ve maşa olarak bölgede istediği gibi kullanan ABD, Türkiye'nin terör örgütüne vuracağı ağır darbeyi engellemek için güvenli bölge manevrası yaptı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir