ABD bankaları 30 günlük krize hazırlanıyor

ABD'nin en büyük bankalarının 30 günlük kredi kurumasına karşı dayanabilmeleri için yeterli miktarda nakit ya da nakde çevrilebilir varlık bulundurmaları gerekiyor.

ABD bankaları 30 günlük krize hazırlanıyor

FED'in yeni sıkı likidite kuralları çervesinde ABD'nin en büyük bankalarının 30 günlük kredi kurumasına karşı dayanabilmeleri için yeterli miktarda nakit ya da nakde çevrilebilir varlık bulundurmaları gerekiyor.

FED'in Washington'da kabul edilen önerisinin Basel III kurallarından daha sıkı olduğu ve Avrupa Birliği'nden daha erken uygulamaya konulması için çağrıda bulunulduğu ifade ediliyor.

ABD planının 2017 yılında uygulamaya girmesi bekleniyor. FED Başkanı Bernanke oylamadan önce yaptığı açıklamada, devreye girecek likidite gereksiniminin daha güvenli ve direçli finansal sistemini beraberinde getireceğini söyledi.

Söz konusu öneri, 2 trilyon dolar karşılık ayrılmasını kapsıyor. FED, ABD bankalarının 200 milyar dolarlık açığı olduğunu tahmin ediyor.

90 gün boyunca yeni görüşlere açık olacak olan likidite teklifinin tüm ABD bankalarını bağlamayacağına dikkat çekiliyor. Varlıkları 50 milyar dolardan az olan bankalar yeni kurallara tabi olmazken varlık büyüklüğü 50 milyar doları aşan ancak uluslararası anlamda aktif olmayan bankalara ise daha esnek kurallar getirilecek. En büyük ve en karmaşık bankalar ise teklifte öne sürülen şartların tamamını yerine getirmekle yükümlü olacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir