Abbas'a 'Müzakerelerden çekil' çağrısı

Gazze Şeridi'nde faaliyet gösteren Filistinli Solcu Güçler (FSG), Filistin Devlet Başkanı Mahmut Abbas'ı İsrail'le yürütülen müzakerelerden çekilmeye çağırdı.

Abbas'a 'Müzakerelerden çekil' çağrısı

Değişik direniş gruplarının ve STK'ların oluşturduğu FSG (Filistinli Solcu Güçler) tarafından Gazze Şeridi'nde yapılan gösteride, Filistin Devlet Başkanı Mahmut Abbas'tan müzakereleri durdurması ve ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ile yapacağı görüşmeyi iptal etmesi istendi.

Gazze'de Birleşmiş Milletler (BM) binasının önünde düzenlenen gösteride, İsrail'in Batı Şeria ve Kudüs'te bir taraftan yerleşim birimi inşa etmeye devam ederken öte taraftan da yeni yerleşim birimleri yapma kararı aldığı bir dönemde barış müzakerelerinin sürdürülmesi kınandı.

Filistin Demokratik Halk Kurtuluş Cephesi (FDHKC) üst düzey yöneticilerinden Talal Ebu Zarife, AA muhabirine yaptığı açıklamada, işgalin son bulması, İsrail askerlerinin Filistin topraklarından geri çekilmesi, yerleşim birimi inşaatlarının durdurulması ve İsrail hapishanelerinde tutuklu bulunan Filistinli mahkumların serbest bırakılması için BM'nin aracılık yapması için çağrıda bulundu.

ABD Dışişleri Bakanı Kerry, barış müzakereleri kapsamında 10'uncu kez gerçekleştirdiği Ortadoğu temaslarını geçen hafta tamamlayarak ülkesine dönmüştü.

Filistin-İsrail barış müzakereleri yaklaşık 3 yıl süren bir kesintinin ardından ABD'nin arabuluculuğunda Suudi Arabistan ve Ürdün yöneticileri ile görüştükten sonra geçen yılın temmuz ayında yeniden başlamış, müzakerelerin 9 ay boyunca gizli şekilde yürütülmesi kararlaştırılmıştı. Barış görüşmelerinde çözüm bekleyen konuların başında sınır sorunu, Kudüs'ün statüsü, Batı Şeria'daki Yahudi yerleşim birimleri ve Filistinli mültecilerin durumu geliyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *