AB, Mısır’daki olaylara 'darbe' demedi

Avrupa Birliği Dış İlişkiler Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton, Mısır’daki olaylara ilişkin tepkisi "darbe" ifadesini kullanmadan dile getirdi.

AB, Mısır’daki olaylara 'darbe' demedi

Ashton, yaptığı yazılı açıklamada AB’nin olaya ilişkin tepkisini ’darbe’ ifadesini kullanmadan şu sözlerle dile getirdi.

Mısır’daki gelişmeleri toplumdaki derin kutuplaşmanın, politik değişim isteklerinin ve uzlaşı çabalarının farkında olarak çok yakından takip ediyorum.

Tüm tarafları ivedilikle demokratik kapsayıcı parlamenter seçimlerin yapılacağı ve anayasanın kabul edileceği demokratik geçiş sürececini tamamlamaya çağırıyorum.

Umarım yeni yönetim tamamıyla insan hak ve özgürlüklerine saygılı, hukukun üstünlüğünü koruyan ve diğer tüm yetkilileri de bu konuda sorumlu tutan bir anlayış içerisinde hareket eder. Tüm şiddet olaylarını en güçlü şekilde kınıyor ve hayatını yitirenlerin ailelerine bir kez daha taziyelerimi iletiyorum.

Mısır güvenlik güçlerine de Mısır halkının güvenliğini sağlamak ve yaşamlarını korumak adına ellerinden gelen herşeyi yapmaya davet ediyorum. Tüm taraflara maksimum sağduyu çağrısında bulunuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir