910 milyar dolarlık gaf

Gazprom'un 910 milyar dolarlık gafı Rus ekonomisindeki zayıflığına dair dikkat çeken ip uçları veriyor.

910 milyar dolarlik gaf Ukrayna Rusya gerilimi ile gözler bölgeye dönerken, oluşabilecek bir sıkıntının enerji piyasası üzerindeki etkisi tedirginlik yaratıyordu. Özellikle bölge devi Gazprom enerji piyasasında kilit oyuncu olarak öne çıktı. 

 Gözler Gazpromun üzerindeyken Rusya yetkilileri tarafından yapılan bir gaf Rus ekonomisi üzerinde de soru işaretlerine neden oldu.  Nisan 2007’de emtia rallinin hızlı olduğu dönemde Gazprom CEO’su Alexander Medvedev’in açıklamaları da çok iddialı olmuştu.  Gazprom’un dünyanın en büyük şirketi olmaya aday olduğu yönünde yapılan açıklamalar ve şirketin piyasa değerinin 4 katına çıkarak 1 trilyon doları bulacağın beklentisi test tepmiş görünüyor. 

Bu iddialı açıklamalar sonrasında dünyanın önde gelen 5 bin ülkesi arasında Gazprom kadar zarar göreninin olmadığı ortaya konuldu.  Piyasa değeri 154 milyar dolar eriyen Gazprom  kayıp şampiyonu olarak nitelendirilmeye başlarken, Putin’in Rusya’sında ekonominin ne boyutta olduğu da ortaya konulmuş oldu.  Hastalıklı bir dönemde geçen Rusya’da Soçi kış olimpiyatlarının da beklenen etkiyi yaratmadığı görülürken, enerji fiyatlarındaki dalgalanma da olumsuz seyre destek verdi.  Kırım Ukrayna gerilimi ile hisse senedi piyasalarında da sert hareketler yaşanırken olası yatırımların etkileri de ölçülmeye çalışılıyor.  Gazprom sözcüsü Sergei Kupriyanov’ın dün yaptığı değerlendirmede 1 tirlyon dolar hedefinin hala gündem dışı olmadığı dile getirildi. Geçtiğimiz ay yaşanan gerilim ile Gazprom hisselerinde dalgalanma yaşandığını kaydeden Kupriyanov, emsal şirketlerde de bu hareketin görüldüğünü kaydetti. Şirket hisseleri yıl genelinden yüzde 11 değer kabı yaşarken 7.68 dolara geriledi.   

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir