70 dev borsaya geliyor!

Türkiye'nin en büyük şriketleri halka arz tarihini belirledi!

70 dev borsaya geliyor!

Borsa İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Dr. M. İbrahim Turhan, ziyaret ettikleri firmaların yaklaşık üçte birinin 2015 yılının sonuna kadar halka arzı planladığını söyledi.

Turhan Koç Holding bünyesinde yayınlanan Bizden Haberler Dergisine yaptığı açıklamada, "Borsa İstanbul'un en büyük üstünlüğü sahip olduğu insan kaynağıdır. Çok iyi arkadaşlarla birlikte çalışma şansına sahibim. İyi bir organizasyon oluşturduk ve şirketleri ziyaret etmeye başladık.

Bu önemli zihniyet değişikliği ile müşterinin gelmesini beklemeden siz müşteriye gidiyorsunuz. Bunda kurumsal kültürün değişmesinin de önemli bir rolü var. Aşağı yukarı 200'e yakın şirket ziyaret edildi.

Bunların hepsi Türkiye'nin en büyük 1000 şirketi arasında. Onlara halka arzın önemi doğrudan anlatıldı." dedi.

Turhan şöyle devam etti: "Halka arzın sanıldığı gibi zor olmadığı, endişe ettikleri hususların gerçekte öyle olmadığına dair halka arzla ilgili farkındalığın oluşmasına yönelik bir çaba sarf ettik. Bunun neticesinde de ziyaret ettiğimiz firmaların yaklaşık üçte birinin 2015 yılın sonuna kadar halka arzı planlarına aldıklarını görüyoruz. Bunlar Türkiye'nin hep büyük ölçekli işletmeleri. Yine en az üçte ikisinin 2018 yılı sonuna kadar halka arzı ciddi şekilde değerlendireceklerini öğrendik. Fakat bu noktada bir hususun altını çizmek gerekir ki, halka arz sadece büyük ölçekli firmaların yapması gereken veya yapabileceği bir şey değildir. Sermaye piyasaları aslında bankacılık sektörünün imkanlarından istifade edemeyen, yeni kurulmuş ama çok iyi projeleri olan, küçük ve orta boy işletmeler ve girişimciler açısından da belki de tek umut kaynağı olan yerlerdir. Büyümenin dinamizmini sağlayan da aslında böyle girişimlerdir. Dünyadan örnekler vermek gerekirse, Apple, Microsoft, Dell, Google, Facebook veya Amazon gibi büyük bilişim teknolojisi şirketleri, eğer sermaye piyasaları olmasaydı bir kaç tane genç girişimcinin zihin egzersizi olarak yok olmaya mahkum olacak, macera arayışları olarak görülecekti. Bu gibi girişimler ancak sermaye piyasalarının güçlü olduğu ortamlarda projeye dönüşerek hayata geçebilir. Bu amaçla biz de Gelişen İşletmeler Piyasamızı kurduk ve güçlendirdik. "

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir