4-C'liler'e bayram hediyesi.. Tasarı TBMM'den geçti

Diğer kamu kurum ve kuruluşlarına nakil hakkı bulunmayan personel, emekli oluncaya kadar 4-C kapsamında istihdam edilebilecek.

4-c'lilere mujde! tasari tbmm'den gecti

Torba tasarıya ihdas edilen maddeyle, özelleştirme nedeniyle iş akitleri feshedilen ve diğer kamu kurum ve kuruluşlarına nakil hakkı bulunmayan personel, emekli oluncaya kadar 4-C kapsamında istihdam edilebilecek.

TBMM Genel Kurulu'nda partisinin konuya ilişkin kabul edilen önergesi üzerinde söz alan AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, önergeye desteklerinden dolayı siyasi parti gruplarına teşekkür etti. Elitaş, şunları söyledi:

"Bu önergeyle 23 bin civarında TEKEL'den, başka yerlerden, özelleştirmeden dolayı 4-C kapsamına girmiş, Devlet Personel Başkanlığı'nın havuzunda bulunan bir kısmı da başka yerlere yerleştirilmiş işçi kardeşlerimiz bundan sonra artık iş hakkım fesh olur mu olmaz mı kaygısına kapılmadan emekli olana kadar -İş Kanunu veya 657 sayılı Kanun çerçevesinde herhangi bir hata yapmadıkları takdirde- emekli olana kadar iş akitleri devam edecek.

Bugün mübarek gün, Ramazan Bayramı'na gidiyoruz bu da 4-C'li kardeşlerimize TBMM'den bir hediyedir."

DAİMİ KADROYA ALINMALARI TALEBİ

CHP Grubu adına İzmir Milletvekili Musa Çam, bu düzenlemenin geri çekilerek, 4-C'lilerin tamamının kadrolu ve bu işi yapan asıl işçi, asıl personel olması gerektiğini ifade ederek, "Bu yapılan eksiktir, yanlıştır. CHP olarak bunu yeterli görmüyoruz" dedi.

Bu önergenin geri çekilmesi gerektiğini savunan Çam, CHP olarak bundan sonraki süreçte de 4-C'li çalışanların daimi kadroya alınması için ellerinden gelen bütün çabayı, gayreti göstermeye devam edeceklerini vurguladı.

MHP Grubu adına Isparta Milletvekili Nevzat Korkmaz, önergenin sadece özelleştirme kapsamındaki 4-C'lileri kapsadığı için içeriğinin eksik olduğunu söyledi.

MHP olarak 4-C'lilerin hepsinin daimi kadroya alınmasını önerdiklerini kaydeden Korkmaz, böyle olmaması halinde aynı yerde çalışan ve aynı işi yapan 2 kamu görevlisi arasında özlük hakları açısından çok ciddi farklılıklar ortaya çıkabildiğini kaydetti.

Korkmaz, "Derde derman olmayan ama çok sınırlı sayıda da olsa bazı 4-C'lilerin durumunda iyileşme sağlayan, kırtasiyeciliği ortadan kaldıran bu önergeye MHP olarak destek veriyoruz. Acak 4-C'lilerle ilgili iddiamızdan vazgeçmiyoruz ve bunun takipçisi olacağız . Özellikle daimi kadroya alınmalarıyla alakalı iktidar partisinden bir önerge getirilirse bunu destekleyeceğiz" diye konuştu.

HDP Mardin Milletvekili Erol Dora, 4-C'lilerin hepsinin daimi kadroya alınmasını istediklerini belirterek, "Kısmi ve eksik bir düzenlemedir. Ama biz buna rağmen bu düzenlemeyi destekliyoruz" dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir