34 kişi kimyasal gazdan öldü, yaralılar can çekişti

Muhalifler, Şam ve kırsalında atılan ‘boğucu gazlar' sonucu onlarca kişi yaralanmış ve hastaneye kaldırılmıştı. Muhalifler, yaralıların 34'ünün hayatını kaybettiğini duyurdu.

34 kişi kimyasal gazdan öldü, yaralılar can çekiştiKusayr ve çevresinde devam eden çatışmalar sırasında Esed rejimine ait uçaklar, Başkent Şam ve çevresine kimyasal bomba yağdırdı. Bombardıman sonucu çok sayıda kişi yaralanarak hastaneye kaldırıldı. Ancak hastanede yapılan müdahaleler yetmeyince 34 kişi yaşamını yitirdi.

Muhalifler, hastaneye kaldırılan yaralıların görüntülerini internette paylaştı. Gaz maskesi takılan yaralıların inleyişi ve çığlıkları yürek dağladı. Nefes almakta güçlük çeken birçok yaralı yaşam savaşına yenik düşerek hayatını kaybetti.

Suriye İnsan Hakları Örgütü (SNHR), ölenlerin çoğunun Humus ve Şam'dan olduğunu açıklarken, ölenlerin üçünün çocuk, üçünün kadın ve 17'sinin Özgür Suriye Ordusundan (ÖSO) olduğunu belirtti. ÖSO'dan ölenlerin 3'ünün kimyasal silah sonucu hayatını kaybettiğini bildirdi.

İstatistiklere göre, Humus'ta 13, Şam'da 11, Halep'te 4, Deir ez Zor'da 3, Kentira'da 2 ve Dera'da bir kişi hayatını kaybetti.

Ayrıca kaynaklara göre Esed güçleri Tayyibe köyüne çok şiddetli bombardımanlar yaptı. Düşen füze sayısının 120 olduğu açıklandı.

Muhalifler, 70'den fazla kişinin hala ağır yaralı olarak hastanede yattığını bildirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.