3. havalimanı için ÇED raporuna durdurma.. KINA YAKIN

Cengiz-Limak-Kolin konsorsiyumu tarafından yapılan 3. Havalimanı'nın ÇED raporunu İstanbul 4. İdare Mahkemesi durdurdu.

3. havalimani icin ced raporuna durdurma

İstanbul'daki bazı ihanet şebekeleri, 3. havalimanıyla ilgili verilen ÇED Olumlu kararını onaylayan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na dava açmıştı.

  • 3. havalimanı projesinin tarımsal alanları yok edeceği, doğal hayatı olumsuz etkileyeceği,
  • iklim değişikliğini hızlandıracağı,
  • gürültü ve elektromanyetik kirlilik yaratacağı,
  • orman alanlarını yok edeceği ve içme suyu havzalarına zarar vereceği,
  • ÇED Raporu’nun görüşlere açılması gereken 10 günlük süre dolmadan havalimanı projesinin ihaleye çıktığı

gerekçeleriyle, ÇED olumlu kararının yürütmesinin durdurulması ve iptali istendi. Dava dosyasını görüşen İstanbul 4. İdare Mahkemesi 21 Ocak’ta aldığı kararla, ÇED Olumlu kararının yürütmesini durdurdu.

YENİDEN DEĞERLENDİRECEK
Mahkeme, 3. havalimanı projesinin ihaleye çıkmasına yol açan ÇED Olumlu Kararının yürütmesini, alanda yapılacak keşif ve bilirkişi raporunun mahkemede incelenmesine dek durdurdu. Keşif ve bilirkişi raporu isteyen mahkeme, bu belgeleri inceledikten sonra ihalenin yürütmesinin durdurulması kararını yeniden değerlendirecek.

Bilirkişi heyetinin tespitinin ve heyetin görevlendirilmesi ile keşfin gerçekleşmesi 2-3 ay, raporun tamamlanıp mahkemeye sunulmasının 4 ila 5 ay, mahkemeye yapılacak itirazlar ve mahkemenin yürütmeyi durdurma talebi ile ilgili değerlendirmesinin ve gerekçeli kararın yazılmasının ise yaklaşık 3 ay süreceği düşünüldüğünde, kararla birlikte projeye ilişkin faaliyetlerin en az 10 ay ila 1 yıl arasında tamamen durması bekleniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir