''3.çeyrek büyüme verisinde sürpriz yok''

JP Morgan, "3. çeyrek GSYH verisinde süpriz yok, 2014 yılında büyüme yüzde 3'e yavaşlayacak" değerlendirmesinde bulundu.

''3.ceyrek buyume verisinde surpriz yok''Türkiye'de bugün açıklanan 3. çeyrek GSYH büyüme verilerini değerlendiren JP Morgan, verilerin Türk ekonomisinin yavaş yavaş ivme kaybetmeye başladığını teyit ettiğini bildirdi. TCMB'nin uyguladığı parasal sıkılaştırmanın sonucu olarak kredilerde büyümenin yavaşlamasının etkisi ile iç talebin önümüzdeki dönemde daha da ivme kaybetmesini beklediğini ifade eden JP Morgan, 2013 yılında GSYH'da büyümenin yüzde 3.8 olacağını ve 2014'te büyümenin yüzde 3.0'e gerileyeceğini öngördüklerini vurguladı.
 
3. çeyrek GSYH verilerinde dikkat çekici rakamlardan birinin stoklardaki artışın GSYH'ya katkısı olduğunu belirten JP Morgan, 2. çeyrekte yüzde 2.5 olan stok katkısının, 3. çeyrekte yüzde 1.9 olarak devam ettiğine işaret etti. JP Morgan, stoklardaki bu sürekli artışın önümüzdeki aylarda GSYH büyüme oranının beklenenden daha keskin yavaşlaması riskini artırdığını vurguladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

− 1 = 1