“2016 ’Dünya Bakliyat Yılı’ olsun”

İtalya’nın başkenti Roma’da 38. FAO Konferansı Genel Oturumu’na katılan Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehmet Mehdi Eker, 2016 yılının Birleşmiş Milletler (BM) tarafından “Bakliyat Yılı” ilan edilmesini istedi.

“2016 ’Dünya Bakliyat Yılı’ olsun”

 “2016 'Dünya Bakliyat Yılı' olsun”

İtalya'nın başkenti Roma'da 38. FAO Konferansı Genel Oturumu'na katılan Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehmet Mehdi Eker, 2016 yılının Birleşmiş Milletler (BM) tarafından “Bakliyat Yılı” ilan edilmesini istedi.

Bakan Eker, bugün katıldığı komisyon toplantısında yaptığı konuşmada, dünyadaki toplam bakliyat üretiminin 62 milyon ton olduğunu belirterek, “Bunun 11 milyon tonu ticari amaçla kullanılmakta ve bu da 7 milyar ABD dolarına tekabül etmektedir. Bakliyatlar farklı iklim koşullarına uyum sağlayabilmekte ve sonuç olarak dünyanın birçok bölgesinde üretilebilmektedirler. Bu bakliyatları küresel gıda güvenliğinde önemli bir oyuncu yapmaktadır. Özellikle kalkınmakta olan ülkelerdeki küçük çiftçiler yaşamlarını devam ettirmek için bakliyat üretimine bağlılardır. Bakliyat yetiştiriciliğinde çalışan kadın çiftçiler toplam iş gücü içerisinde daha büyük bir paya sahiptir” ifadelerini kullandı.

"BAKLİYAT FAKİRİN ETİDİR"

Bakliyatın yüksek besleyici değerleri ve düşük fiyatlı ve kolay ulaşılabilir alternatif bir protein kaynağı olduğunun altını çizen Bakan Eker, dünya mutfaklarında bakliyat kullanımından örnekler vererek, “Bakliyat fakir adamın etidir” dedi.

2016 yılının "Baklagiller Yılı" ilan edilmesinin gıda zinciri aracılığıyla bağlantıları kuvvetlendirmek adına eşsiz bir fırsat olacağını belirten Eker, “Baklagillerin gıda ve besin güvenliği, sağlık, yoksulluğu azaltma, sürdürülebilir tarım ve çevreye olan katkılarındaki farkındalığı arttıracaktır. Kaynak merkezi olarak Türkiye, nohut üretiminde dünyada dördüncü ve mercimek üretiminde dünyada üçüncü sıradadır. Arkeolojik araştırmalara göre, Anadolu'da mercimek ve nohut üretimi Milattan Önce 7-8 binli yıllara dayanmaktadır. Günümüzde mercimek ve nohutların yabani akrabaları Türkiye'de Güneydoğu Anadolu'da görülmektedir” diye konuştu.

Bakan Eker'in konuşmasının ardından bakliyatlarla ilgili bir video gösterimi ile “2016 Bakliyat Yılı” sunumu yapıldı.