2014'ün en büyük korkusu

2013'ün sonu yaklaşırken 2014 öngörüleri paylaşılmaya başladı. Yeni yılın en büyük korkusu da belli oldu.

2014'ün en büyük korkusu

2013 sona ererken yeni yıl için de aracı kurumlar yeni projeksiyonlarını açıklamaya başladılar. 2013’e bakıldığında yılın iki farklı parçadan oluştuğu görülüyor. Özellikle FED’in Mayıs ayın 85 milyar dolarlık varlık alım programını sonlandıracağı sinyalini vermesi ile bu ayrışma ortaya koyuldu.

Mayıs’a kadar olan dönemde gelişen ülkeler cephesinde olumlu gelişmeler takip edilirken, Mayıs sonrasında ABD ve Avrupa başta olmak üzere gelişmiş ülkelere eğilim arttı. Tahvil piyasasındaki hareketlilik piyasalara yön verdi. Şimdi yılın sonu geldiğinde yeni yıl için beklentiler gündeme taşınıyor.

Barclays’in 900 yatırımcı ile yaptığı ankette 2014 için en büyük korkunun Fed olduğu ortaya koyuldu.  Yeni yıl için en büyük finans riskin sorulduğu yatırımcıların yaklaşık yüzde 40’ı FED’in varlık alımlarını azaltımını gösterdiler.

İkinci sırada risk olarak görülen ise gelişmiş piyasalarda büyüme kaynaklı bozulmalar olduğu kaydedildi.  Çin ve gelişen ülkelerde büyümede zayıflık bir başla risk olarak ortaya koyulurken, sıralamada euro bölgesinde tansiyonun yükselmesi, çıpalanmamış enflasyon gibi endişeler yer aldı.
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir