2014 tahvil piyasaları için cehennem olacak

ABD on yıllıkları 2014'de nereye doğru gidiyor? Analistlere göre durum parlak değil..

2014 tahvil piyasalari icin cehennem olacakTHE LİRA-Michael Kling tarafından CNBC için yazılan makalede, yeni yılda tahvil piyasalarında daha fazla türbülans görülebileceğinin altı çiziliyor. Öyle ki, bazı analistler 2014 tahvil piyasalarıyla ilgili tahinlerde bulunurlarken daha güçlü kelimelerde bulunuyorlar.

Mint Partners'da kıdemli broker'ı olan Bill Blain CNBC televizyonlarına verdiği röportajında ''Önümüzdeki sene, tahvil piyasalarının cehenneme doğru gideceğini tahmin ediyorum'' dedi.

Federal Reserve'in parasal genişleme politikasıyla tabana yakın seviyelerde kalmaya devam eden 10 yıllık hazine tahvilleri, bu sene Fed yetkililerinin teşviklerde azaltıma gidilmesi konusunu konuşmaya başlamasıyla yükseldi. Daha sonra Eylül ayındai Fed'in sürpriz bir şekilde azaltıma gitmeyeceğini açıklamasıyla faizler tekrar düştü. En azından şu anda Fed aylık 85 milyar dolarında tahvil alımı yapmaya devam ediyor; fakat makaleye göre varlık alımlarını geri çağırdığı zaman veya azaltım planını açıkladığı zaman muhtemelen tahvil faizleri sabit gelirli varlıkların sınırına doğru yükselecek.

Blain ''Ben Amerika'da eninde sonunda azaltıma başlandığında kitlesel bir satış potansiyeli olduğunu görüyorum. Bu satışlar insanların hazırlıksız olmasından kaynaklanmayacak, bu olacak, çünkü piyasaların bozulmasına son verdiğinizde olacak olan şey budur'' şeklinde bulundu. Blain şu anda yatırımcılarına tahvil al fakat zayıflığı gördüğün zaman sat tavsiyesinde bulundu.

 
 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *