2013'den öğrendiklerinizi unutun!

LPL Finans baş pazar stratejisti Jeffrey Kleintop, 2013'de gerçekleşen ekstrem durumları ve 2014'de unutulması gereken beş bilgiyi paylaştı.

2013'den ogrendiklerinizi unutun!Bir çok analist 2014'de ABD ekonomisinin toparlanacağını ve büyüme açısından iyi bir 2014 geçireceğini ön görüyor, fakat bu 2013 kadar parlak bir yıl geçirileceği anlamına gelmiyor. LPL Finans baş pazar stratejisti Jeffrey Kleintop 2013'ün aykırı bir gözlem olduğunu konusunda uyardı. Kleintop'a göre 2014'de unutulması gereken beş bilgiyi şu şekilde sıralanıyor:

ÇEŞİTLENDİRME: Yatırımın birinci kuralının önemsizliği 2013'de ispatlandı. Tüm yatırımcıların yatırımlarını ABD hisse senedi piyasalarına yapması gerekiyordu. Fakat uzun dönemde, yatırımcılar portföy çeşitliliğinin yararlarına olacağını unutmamalılar.

RİSK: 2013 için yüksek vergilerle ve harcama kesintileri ile harekete geçen resesyon veya ABD hükümetinin borcunu ödeyememesi gibi başlıca riskler somutlaştırılamaz. Yatırımcılar bu anahtar riskler konusunda 2014'de bu kadar şanslı olmayabilirler.

VOLATİLİTE:Geçen sene hisse senedi piyasaları Vix endeksine göre ölçülen en düşük volatiliteyi deneyimledi. Ana endeksler ise neredeyse düz bir çizgi halinde yükseldi. Ancak bu durum her zaman bu şekilde gerçekleşmez. Tarihsel olarak bakıldığında, yıl içinde volatilitenin yükselmesi ve birkaç kere geri çekilmesi normaldir.

TEMETTÜ: 2013'te piyasalar yatırımcılarına temettü ödeyen şirketler yerine geri alım yapan şirketleri ödüllendirdi. Öte yandan, yatırımcıların gelir açlığı devam ediyor, yani temettüler 2014'de tekrar önemli hale gelebilir.
 
PİYASA FAKTÖRLERİ: 2013'te piyasalara siyasi kararlar yön verdi. 2014'de piyasaları muhtemelen başka faktörler  şekillendirecek.
 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir