2013 rallisi bataklık üzerine kuruldu

3’üncü çeyrekte piyasalarda yaşanan rallinin sağlıklı olmadığı görüşü hakim. Özellikle FED güdümlü bir hareket olduğu uyarısı var.

2013 rallisi bataklık üzerine kuruldu

Financial Times’a göre üçüncü çeyrek kazançları sağlıktan yoksun.  FED’in parasal teşviki devam ettirmesi ile yatırımcıların temelleri göz ardı ettiğine dikkat çekiliyor.

ABD hisse senetlerinden yıl genelinde ortalama yüzde 21.5’luk artış kaydedilirken, Japonya’da merkez bankasını daha destekleyici olmasına karşın yükselişin dikkat çekici olduğuna vurgu yapıldı. Gazetede yer alan haberde FED’in Eylül ayından mevcut politikasına devam edeceğin, göstermesi ile hisse senetlerinde rekor seviyelere gelindiğine işaret edildi.

Geçtiğimiz hafta başlayan bilanço döneminde getirilerin genel itibariyle beklentileri çok fazla karşılamadığı gözlendi. İkinci çeyreğin altında kalan üçüncü çeyrek rakamlarına karşılık hisse sendi piyasalarından azalan bilançolara rağmen yüzde 10’luk yükseliş kaydedildi. Yüksek kaldıraçlara rağmen borç marjlarında tüm zamanların en yüksek seviyeleri test edilirken, hisse senedi piyasalarından performans yükseldi.

Raymond James& Associates direktörü Jeffery Saut, yatırımcılara gönderdiği notta iyimserliğini ortaya koyarken hisse senedi piyasalarında yükselişin devamının olacağı öngörüsünü paylaşırken, FED’in azaltımın 2014’e ertelendiği görüşü hisse senetlerine destek oluyor görüşüne yer verdi. Yükselişe garanti olarak FED’in yeni başkanı Janet Yellen gösteriliyor. FED’in mevcut politikalarının devamını getireceği görüşü yakın vadede bir sürpriz olmayacağı algısına destek veriyor.

Nuveen Asset Management baş stratejisti  Bob Doll ise FED’in ertelemesinin risk alınması yönünde yatırımcıya cesaret verdiğini belirtti.  Bu görüşün hem hisse senetlerinde hem de tahvil piyasasında yüksek performansın devamını getireceğini de sözlerine ekledi.