2 dev banka lisans için Türkiye kapısında

Kurda yaşanan hızlı artış ve Merkez Bankası'nın sert faiz artırımı sonrası ekonomide yeni tartışmalar başlarken, deyim yerindeyse dün asıl 'bombayı' Başbakan Yardımcısı Ali Babacan patlattı!

2 dev banka lisans icin turkiye kapisinda

İnşaat Sanayicileri İşverenleri Sendikası'nın (İNTES) etkinliğine katılan Babacan, burada dünyanın en büyük bankalarından birinin Türkiye'de lisans almak için başvurduğunu ve kendisine lisans verilmek üzere olduğunu açıkladı.

Babacan, banka ismi vermezken, lisans almasıyla 300 milyon dolarlık sermaye getirme taahhüdünde bulunan dünya devi bankanın kim olduğu da merak konusu oldu.

Bankacılık çevrelerinden edindiği bilgilere göre, Türkiye'ye gelecek dünya devi banka olarak iki isim öne çıkıyor.

ABD İÇİN BİR İLK OLACAK

Bunlardan birincisi varlıkları bakımından ABD'nin en büyük dördüncü, mevduat bakımından da en büyük ikinci bankası olan Wells Fargo. Diğeri ise dünyanın en büyük bankası olarak bilinen Çinli The Industrial and Commercial Bank of China (ICBC).

ABD'li Wells Fargo'nun 1.5-2 ay önce Türkiye pazarı için nabız yokladığını belirten bankacılar, Babacan'ın bahsettiği dev bankanın Wells Fargo olma ihtimalinin yüksek olduğunu belirtiyor. Wells Fargo gelirse ilk kez bir ABD bankası sermayesini getirerek Türkiye'de banka kurmuş olacak. Çinli dev ICBC'nin ise daha önce adı Türkiye'de bazı bankaları satın alma isteğiyle gündeme gelmişti. Ancak daha sonra ICBC'nin lisans alarak gelmek istediği konuşulmuştu.

Bankacılar, Babacan'ın sözünü ettiği dev bankanın ICBC de olabileceğini kaydediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir