19 milyon dolarlık mavi elmas satışa çıkıyor

Dünyanın en büyük ''fancy vivid'' isimli mavi elmasının Ekim ayında Hong Kong'da yapılacak açık arttırmada 19 milyon doların üzerinde bir fiyattan alıcı bulması bekleniyor.

19 milyon dolarlık mavi elmas satışa çıkıyor

New-York merkezli müzayede evinden gelen e-maile göre, Sotheby's, kusursuz bir kesimi olan 7,59 karat ağırlığındaki bu lekesiz taşı 7 Ekim'de şirketin 40. yıldönümü satışlarında görücüye çıkaracak. Hong Kong'da yapılacak açık arttırmada mavi elmasın 19 milyon doların üzerinde bir fiyattan alıcı bulması bekleniyor.

Renkli taşlar, çıkarılan elmasların yalnızca yüzde 0,01'lik kısmını oluşturuyor. Sınırlı miktarda çıkarılan bu taşlar mücevher pazarında, en üst düzey kaliteli taşlar olarak egemen durumda bulunuyor.  Bu taşların az bulunurluğu ve estetik görünüşü geçtiğimiz yıllarda yapılan açık arttırma fiyatlarını rekor yüksek seviyelere çıkarmıştı. Londra merkezli kuyumcu Graff, Cenevre'deki ''Fancy Intense Pink'' adlı elmasa Kasım 2010'da 45,6 milyon dolar ödemişti.

Londra merkezli mücevher şirketi Hancoks'un yöneticisi Guy Burton ''Pazarda renkli taşlar güçlü konumda bulunuyor. Bunun nedeni taşların az bulunuyor olması. İnsanlar bu taşları yatırım amaçlı alıyorlar ve bunu diğer piyasalarda olabilecek negatif durumlara karşı bir tedbir olarak görüyorlar'' şeklinde konuştu.

Burton öte yandan, en popüler taşların yuvarlak taşlar olduğunu, renkli taşların ise Hong-Kong ve Çin'li müşteriler için cazip olduğunu  belirtti.
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

9 + 1 =