18 ülke 15 bin askerle Suriye tatbikatı!

İç savaşın pençesindeki Suriye'nin kaderi belirsizliğini korurken, Ürdün'de önümüzdeki hafta 18 ülkeden 15 bin askerin katılımıyla büyük bir askeri tatbikat yapılacak.

18 ülke 15 bin askerle Suriye tatbikatı!İsrail'de bir haber sitesi, tatbikat için gelen yabancı askerlerin Ürdün'de kalacağını ve olası bir Suriye işgali için hazırlık yapacağını ileri sürdü.

15 BİN ASKER KATILACAK

İsrail'de "ynet" haber sitesi, Ürdün'de önümüzdeki hafta 18 ülkeden 15 bin askerin katılımıyla "Eager Lion 2013" askeri tatbikatının başlayacağını yazdı. Haberde, 15 bin yabancı askerin tatbikat sonrası Ürdün'de kalmaya devam edeceği ve "olası Suriye işgali" için hazırlıklar yapacağı ileri sürüldü. Söz konusu haberi Batılı kaynaklara dayandıran "ynet" haber sitesi, iki hafta sürecek büyük askeri tatbikat sonrası 18 ülkeden askerlerin Ürdün'de konuşlanmaya devam edeceğini belirtti.

TÜRKİYE'DE KATILIYOR

İngiltere, Bahreyn, Kanada, Çek Cumhuriyeti, Lübnan, Pakistan, Polonya, Katar, Türkiye, Birleşik Arap Emirlikleri, Suudi Arabistan ve Yemen'in katıldığı askeri tatbikatın kara, lojistik ve insani yardım alanlarını kapsayacağı ifade edildi. Ürdün'deki askeri tatbikatta İsrail ise yer almıyor. İsrail'in "kırmızı çizgisi"nin Hizbullah'a silah gönderilmesini önlemek olduğu ve bu konuda tetikte beklediği belirtildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.