18 milyar dolar buhar oldu

Dünya Bankası'nın yeni araştırmasına göre Somalili korsanlar dünya ekonomisine düşünülenden çok daha fazla zarar verdi.

18 milyar dolar buhar oldu

Dünya Bankası'nın ölçümlerine göre Somalili korsanlar dünya ekonomisine yılda 18 milyar dolar zarar verdi. Korsanlar bu faaliyetlerinden 7 yılda 339 milyon ile 413 milyon dolar arasında parayı cebe indirdi.

Dünya Bankası ve Birleşmiş Milletler Uyuşturucu ve Suç Ofisi'nin gerçekleştirdiği araştırmaya göre Somalili korsanların dünya ekonominisine zararları yılda 18 milyar doları buluyor. Eski korsanlar, devlet yetkilileri ve bankacılar ile mülakatlarla gerçekleştiren çalışma Somalili korsanların dünya ekonomisine zararlarının sanılandan büyük olduğunu ortaya koydu. Çalışma 2005 yılından bu yana Somalili korsanların saldırılar sonucu 339 milyon ile 413 milyon dolar arasında fidye geliri elde ettiklerini ortaya koydu.

Çalışmada korsanların insan ve silah kaçakçılığı ile birlikte, kara para aklayarak milisleri fonladıklarını da ortaya koydu. Dünya Bankası finans sektörü uzmanı Stuart Yikona "Korsanlık sadece güvenlik ve istikrarı etkilemiyor, aynı zamanda güçlü bir bölgesel ve uluslararası ekonomik ağına dönüştü" diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir