15 Temmuz Şehitlerimiz yeni paralarda yaşayacak

15 Temmuz’un hatırası paralarda yaşayacak. Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimi sırasında şehit ve gazi olanların hatırası, Darphane tarafından basılan özel paralarda yaşayacak.

15-temmuz-hatirasi-paralar

Darphane, 15 Temmuz gecesi milli iradeye karşı yapılan hain saldırı girişimini engelleyerek, bu uğurda şehit ve gazi olanların anısına özel 2 madeni para hazırladı.

Madeni paralar, Bakanlar Kurulu’nun önceki günkü toplantısı öncesinde Hazine Müsteşarı Osman Çelik tarafından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım’a sunuldu.

1 TL ve 20 TL paralar

Paralardan biri aynı zamanda piyasaya sürülecek olan 1 liradan, diğeri  de üzerinde 20 lira yazan gümüş hatıra paradan oluşuyor. 2 ay süren çalışmalar sonucu basıma başlayan Darphane, 2 çeşit paradan  birini 1 lira olarak tedavüle sunacak.

1 liralar, herkesin cebine girecek şekilde  yaklaşık 80 milyon adet basılacak. Diğer hatıra paranın üzerinde ise nominal değer olarak 20 lira  yazacak. Gümüşten üretilmesi dolayısıyla satış fiyatı 100 lira olarak belirlenen  bu paradan da 5 bin adet üretilecek.

Bu paralar, Darphane’den temin edilebilecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir