13 milyarlık anlaşma

JP Morgan cezalar yüzünden zor günler yaşıyor. En son haber ise Adalet Bakanlığı ile yapılan anlaşma oldu.

13 milyarlık anlaşma

JP Morgan mortgage davalarında Adalet Bakanlığı ile 13 milyar dolarlık analaşmaya gitti.

Anlaşmanın ana hatları geçtiğimiz Cuma günü Adalet Bakanı Eric Holder Başsavcı Tony West ve JP Morgan hukuk müşaviri Stephen Cutler arasında kararlaştırıldı.

WSJ’da yer alan haberde anlaşmanın son şeklini almadığı belirtilirken henüz bazı konularda anlaşmanın sağlanmadığı metne son halinin verilmediği kaydedildi. 

İsimsiz bir kaynağın açıklamalarına yer verilen haberde anlaşmada JP Morgan’ın mortgage tahvillerinin satışından usulsüzlük nedeniyle rekor cezaya imza attığı hala eksik noktalar olduğunu dile getirdi.

Doğrulanması halinde bu, bir Amerikan bankasının tarihte ödediği en büyük ceza olacak.

13 milyar doların 9 milyar dolarının ceza olarak, kalan dört milyar dolarının da zor durumdaki ev sahiplerine verilmek üzere ödeyeceği belirtiliyor.

Finansal kriz öncesinde birçok yatırım bankası, ipoteğe dayalı menkul kıymetler olarak bilinen ve karmaşık bir yapısı bulunan mali ürünler satmıştı.

JP Morgan, birçok konut kredisinin riskli olduğunu bilmesine rağmen ipoteğe dayalı (mortgage'a dayalı) kağıtlar satmakla suçlanıyor.

Cuma günü çıkan haberlerde Federal Konut Finansmanı Ajansı ile Fannie Mae ve Freddie Mac üzerinden ortalama 4 milyar dolara bir anlaşmanın imzalanacağı yer almıştı.

Ayrı olarak  JP Morgan Londra Balinası nedeniyle de 100 milyon dolarlık para cezasına çarptırıldı.

Üçüncü çeyrekte bankanın çarptırıldığı cezaların toplanı 7.2 milyar doları bulurken bu cezalar bankanın üçüncü çeyrek bilançosuna 380 milyon dolarlık zarar olarak yansıdı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

66 − 57 =