100 milyon dolara motoru çalıştıracak

Bu yıl içinde bir yandan yeni Transit, bir yandan da Transit Courier üretimine hazırlanan Ford Otosan, öncelikle Cargo kamyonlarda kullanılacak çevreci büyük hacimli motor üretimi için de 100 milyon doların üzerinde yatırım yapacak

100 milyon dolara motoru çalıştıracak

Milliyet'ten Levent Köprülü'nün haberine göre  Koç Holding ve Ford Motor Company ortaklığındaki Ford Otosan, büyük Transit ve yeni Transit Courier için hazırlıklarını sürdürürken, büyük hacimli motor üretimi için de 100 milyon doların üzerinde yatırım yapacak, Bu motorlar, öncelikle Cargo kamyonlarda kullanılacak.
Ford Motor Company’nin ticari araç üssü durumundaki Ford Otosan, yeni bir yatırım için kontağı çevirdi. Büyük hacimli motor ailesi Ecotorq’un yeni neslini geliştirerek iki yıl içinde İnönü fabrikasında üretime alacağını açıklayan Ford Otosan, bunun için 100 milyon doların üzerinde yatırım yapacak. Yeni nesil Euro6 motorların üretimine başlayacak Ford Otosan, bunları öncelikle yine kendi üretimi olan Cargo kamyon ve çekicilerde kullanacak.

MÜLKİYET HAKLARI BİZDE

Ford Otosan Genel Müdürü Haydar Yenigün, toplam 2 bin 240 kişilik ar-ge kadrosuyla sadece Ford Motor Company için değil, fikri mülkiyet hakları kendilerine ait projelere de çalıştıklarını vurguladı.

Yenigün, 2010’da “Global Cargo” projesine imza attıklarını, geçtiğimiz aylarda da JMC ile Çin’de Ecotorq motor üretimi konusunda anlaştıklarını hatırlattı. Bu yeni geliştirecekleri motorun fikri mülkiyet haklarının da yine Ford Otosan’a ait olacağına dikket çeken Yenigün, “İnönü motor fabrikamızda, hafif ticari araçlarımızda kullandığımız Duratorq ve Cargo’nun Ecotorq motorlarını üretiyoruz. 100 milyon dolarlık yatırımın bir kısmını bu yıl gerçekleştireceğiz. Bunun büyük bölümü mühendisliğe harcanacak” dedi.

Yeni yatırımın üretim kapasitesi konusunda şu aşamada sağlıklı bir tahmin yapmanın zor olduğunu belirten Yenigün, “Üretilecek yeni motorları İnönü fabrikamızdaki mevcut hatta mı entegre edeceğiz, yoksa yeni bir hat mı kuracağız, henüz bunun üzerinde çalışıyoruz. İnönü fabrikasının tek vardiyada yıllık 11 bin adetlik motor üretim kapasitesi bulunuyor” diye konuştu.

Yeni 11 lt ve 13 lt motorlar, Avrupa ve Türkiye çevre regülasyonları gereği Euro6 emisyon seviyesine uygun olacak. Bu motorlar öncelikle Cargo kamyon ve çekicilerde kullanılırken, başka uygulamalara uygunluğu da sağlanacak. Bu farklı kullanım yerleri arasında sanayi tipi jeneratörler ve tekneler de olacak.

Yeni motor için bu iki yıllık süre içinde 60 bin saat laboratuvar ve 4 milyon km’lik de yol testi yapılması öngörülüyor.

Bu yıl için 510 milyon dolarlık yatırım planı olan Ford Otosan, yakın zamanda Yeniköy’deki üçüncü fabrikada yeni Transit Courier modelini üretmeye başlacak. “Büyük” Transit’in üretimiyse yıl sonu başlıyor.
 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir